Zvolený rektor TU Šmid čaká na vymenovanie už pol roka

  • Spravodajstvo
  • 11. augusta 2011, 12:26
  • Autor:

BRATISLAVA/TRNAVA – Zvolený rektor Trnavskej univerzity (TU) Marek Šmid čaká na svoje vymenovanie do funkcie už od februára tohto roka. Prezident Ivan Gašparovič ho zatiaľ nevymenoval pre pochybnosti o zákonnosti voľby. Trnavskú univerzitu tak vedie poverený rektor Andrej Filipek.

"V súčasnosti vyhodnocujeme vyjadrenia oslovených príslušných ústredných orgánov štátnej správy (ministerstva školstva, ministerstva práce), Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport," povedal prezidentov hovorca Marek Trubač. Hlava štátu s rozhodnutím otáľa napriek súhlasu oboch ministerstiev, stále zvažuje námietky parlamentného výboru. "O vymenovaní alebo nevymenovaní pána Mareka Šmida za rektora TU rozhodne prezident pravdepodobne ešte do konca leta," uviedol Trubač.

Dekana Právnickej fakulty Trnavskej univerzity Mareka Šmida zvolili za rektora 10. februára. Od februára však Trnavskú univerzitu vedie poverený rektor Andrej Filipek. Voľbu totiž spochybnil parlamentný školský výbor. Členovia výboru Andrej Kolesík (Smer-SD) a Martin Poliačik (SaS) boli v škole 8. júna na poslaneckom prieskume. "Je dostatok relevantných pochybností o legitimite a legálnosti voľby kandidáta na rektora Trnavskej univerzity,” uviedol vtedy Poliačik. Poslanci odporučili škole vypísať nové voľby a prezidentovi nevymenovať Šmidu, pretože deväť zo 41 členov Akademického senátu podľa nich nemalo v čase voľby platný mandát.

Preskúmať zvolenie Šmida za rektora sa poslanci rozhodli po tom, čo Správna rada TU spochybnila mandáty časti členov Akademického senátu, ktorý rektora volil. Poslanci im dali za pravdu. Opierajú sa o vysokoškolský zákon, podľa ktorého pri zániku pracovného pomeru zaniká i členstvo v akademických orgánoch. Deviatim členom vypršala zmluva a nasledujúci deň podpísali nové zmluvy. Poslanci sa však nazdávajú, že týmto ich mandát v senáte prestal platiť.

Vlastnú kontrolu poslal na TU aj minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS), ktorá uznala zákonnosť voľby. “Členovia senátu mali mandát, takže pán prezident môže rektora vymenovať,” vyhlásil v júni Jurzyca. Rezort školstva vychádzal zo stanoviska ministerstva práce, že ak je niekto zamestnaný v rovnakej organizácii do polnoci istého dňa a od polnoci s ním uzavrú novú zmluvu, neprestal byť zamestnancom. “V tomto konkrétnom prípade TU členovia senátu neprestali byť členmi senátu preto, že by prestali byť zamestnancami,” uviedol Jurzyca.

Poverený rektor Filipek čaká s ďalším postupom na rezort školstva a prezidenta Gašparoviča. Ak mu dá ministerstvo pokyn, vypíše nové voľby do senátu a ten by potom musel vypísať nové voľby na rektora. Vzhľadom na prázdniny by sa však voľby do senátu mohli konať najskôr v októbri, voľby rektora do konca roka.

0 Shares

Najnovšie správy

Na Ulici Jána Hollého v Pobedime sa v piatok 3. februára šmyklo osobné auto tak, že ostalo visieť prednou časťou…
  • 06.02.2023, 23:47
  • Krimi / Spravodajstvo / Región
Dnes je streda 8. februára. Tento deň je Dňom pre bezpečnejší internet. Meniny má Zoja.
  • 07.02.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 8. februára 2023
Meniny má Zoja, zajtra Zdenko