Peter Hanšut: K foteniu ma priviedlo dievča

  • Nezaradené
  • 4. augusta 2011, 08:37
  • Autor:Igor Paulech

PIEŠŤANY – Dvadsaťpäťročný Peter Hanšut objavil čaro, ktoré sa skrýva v obrázkoch zachytávajúcich najrôznejšie okamihy, ľudí, veci, myšlienky – vo fotografiách. V piešťanskom podniku na Staničnej ulici pripravil svoju prvú autorskú výstavu z niekoľkých fotiek pod názvom Fotografie spomedzi panvíc a hrncov.

Čo pre teba znamená fotografia a samotné fotenie?

Fotku považujem za rýchle médium, ktoré dáva ľuďom informácie a vždy by mala obsahovať nejakú výpoveď. Človek si v obrazoch takmer vždy nájde niečo svoje, musí popremýšľať, a to vyvoláva najrôznejšie emócie. Najradšej mám také fotky, na ktoré sa dá pozerať donekonečna a stále v nich nachádzam niečo nové. Fotografa nerobí najprofesionálnejšia a najlepšia technika, treba niečo prežiť a tiež sa pozerať na svet cez hľadáčik. Fotografie preferujem vo fyzickej podobe, nie v digitálnej. Všetky galérie, čo som mal na internete, som postupne zrušil. Potrebujem vedieť, čo si ľudia myslia o mojich výtvoroch.

Ako si sa dostal k foteniu, kedy si zistil, že máš dobré oko?

Je to moje tajomstvo, ale prezradím, že všetko to začalo jedným dievčaťom. Práve k foteniu ma priviedla ona a rozvinula záujem o fotografie. Všímal som si jej fotky a tiež mi poradila, čím by som mal začať a akú techniku kúpiť. Pre vlastnú potrebu som od počiatku, kedy prišli na trh, „blýskal" mobilnými telefónmi. Dnes, keď sa na niektoré fotky z mobilu pozriem, stále sa mi páčia a som rád, že som ich urobil. Neskôr som si kúpil digitál, potom filmovú zrkadlovku a teraz najnovšie som sa dostal k digitálnej zrkadlovke. Najväčší zážitok mám však z filmu. Nič lepšie neexistuje. Obrázky sa snažím čistiť okom a nie programom, a ak sa mi nezdá kompozícia, jednoducho nefotím. Nerád retušujem a vzťah mám k čiernobielej kompozícii, pretože na nej najviac vynikne hra svetla, tmy a tieňov.

Čo môžu ľudia vidieť na tvojej prvej výstave?

Je to kompilácia najlepšieho, čo som za posledný rok nafotil. Sú tam obrázky z digitálu i filmu. Všetky sú čiernobiele. Výstavu som vyberal narýchlo, ale strávil som pri nej dosť veľa času práve preto, aby fotky boli čo najzaujímavejšie. Vyberal som podľa svojho uváženia. Fotky si často prehliadam, aby som sa vrátil buď k chybám, alebo aby mi vrátili daný feeling, ktorý som cítil na mieste, kde fotka vznikala. Nie som profesionálny fotograf a ani touto cestou nechcem ísť. Nemienim si ani fotografiou zarábať. Je to moje osobné naplnenie, moja potreba. Takýmto spôsobom sa dokážem dostať zo stresových situácií a uvoľniť sa. Keď mám ťažšie obdobia, zoberiem fotoaparát a vyventilujem sa práve cvakaním obrázkov.

V aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa sa dočítate aj pripravovanej druhej výstave Petra Hanšuta alebo prečo vystavuje práve v piešťanskom podniku.

0 Shares

Najnovšie správy

Téma „piešťanského aquaparku“ bude pre piešťanských politických populistov zrejme večná. V predchádzajúcom týždni sa pri nej pristavil i regionálny politik,…
  • 08.02.2023, 23:16
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 9. februára 2023
Meniny má Zdenko, zajtra Gabriela