Na Cinematiku budú súťažiť slovenské dokumenty

  • Kultúra a spoločnosť
  • 4. augusta 2011, 11:49
  • Autor:ts

PIEŠŤANY – V rámci Medzinárodného filmového festivalu (MFF) Cinematik sa po druhýkrát koná súťaž celovečerných slovenských dokumentárnych filmov Cinematik.doc. O cenu Film Europe Award spojenú s finančnou odmenou sa bude uchádzať celkovo osem dokumentov, ktoré mali premiéru v rozmedzí od septembra 2010 do septembra 2011. Šiesty ročník MFF Cinematik sa uskutoční v dňoch 9. – 15. septembra 2011 v Piešťanoch.

Festival sa takýmto spôsobom snaží upriamiť väčšiu pozornosť na slovenský dokument, ktorý je v ostatnom období na vzostupe. Aj tohtoročná kolekcia pritom dokazuje jeho tematickú a formálnu rozmanitosť. Tak, ako minulý rok, o víťazovi rozhodne porota zložená z mladých európskych kritikov.

Medzi filmy, ktoré už ocenené boli, patrí Nesvadbovo Eriky Hníkovej (cena čitateľov denníka Tagesspiel na Berlinale), dokument o Zemplínskych Hámroch a ich starostovi, ktorý sa nemieni nečinne prizerať vymieraniu svojej obce; záverečný diel trilógie Mateja Mináča o Nicholasovi Wintonovi Nickyho rodina (cena divákov v Karlových Varoch) či portrét architekta a „otca ázijských mrakodrapov“ Ladislava Hudeca s názvom Zmenil tvár Šanghaja režiséra Ladislava Kaboša (cena Igric za dokument a tvorivá prémia za réžiu).

V dokumentárnom filme Nesvadbovo zachytila Erika Hníková snahu starostu oženiť „neovrabčených“ tridsiatnikov.

Súťažiť bude taktiež nový cestopis oceňovaného Pavla Barabáša Trou de Fer – Železná diera, tentoraz z prostredia národného parku na ostrove Réunion v Indickom oceáne, kde sa nachádza unikátny kaňon, takmer nepoznačený ľudskou činnosťou. Dokument Adama Hanuljaka Chránené územie zase približuje trojtýždňové turné Divadla z pasáže v USA.

Život významného sochára Franza Xavera Messerschmidta sleduje hraný dokument Petra Dimitrova Čas Grimás. Film Celý svet je úzky most Dušana Hudeca sa venuje životu Jossiho Steinera, ktorý po vojne emigroval do Izraela, aby sa po rokoch vrátil do Košíc a stal sa „rabínom z ľudu“. Posledným súťažným filmom je Generácia na prelome Yvonne Vavrovej o dnes 40-60-ročných ľuďoch baby boom generácie a ich mieste v dnešnom svete.

Dokumentárnemu filmu, konkrétne možnostiam medzinárodnej spolupráce, bude venovaný i seminár Koprodukovanie dokumentárnych filmov v Európe, ktorý sa uskutoční 9. – 10. septembra v Piešťanoch. Jeho organizátormi sú MFF Cinematik, European Documentary Network (EDN) a MEDIA Desk Slovensko.

Seminár je určený predovšetkým producentom zo Slovenska a okolitých krajín a jeho cieľom je predstaviť európske možnosti koprodukcie dokumentárnych filmov a európsky trh s dokumentárnymi filmami. Jeho súčasťou budú aj individuálne konzultácie vybraných projektov s medzinárodne renomovanými lektormi Ove Rishøj Jensenom (EDN), Petrom Gottschalkom (ARTE G.E.I.E.) a Stefanom Kloosom (Kloos & Co Medien, Nemecko).

Podujatie je organizované s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu.

0 Shares

Najnovšie správy

Téma „piešťanského aquaparku“ bude pre piešťanských politických populistov zrejme večná. V predchádzajúcom týždni sa pri nej pristavil i regionálny politik,…
  • 08.02.2023, 23:16
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 9. februára 2023
Meniny má Zdenko, zajtra Gabriela