Nádvorie Čachtického hradu čaká na kosu

  • Cestovanie
  • 29. júla 2011, 09:56
  • Autor:Regina Hulmanová/(red)

V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Snáď vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas víkendu. Tentoraz sa vyberieme na Čachtický hrad.

Podľa historických písomností s Čachtickým hradom sa prvýkrát stretávame v prvej polovici 13. storočia. Dnes z neho môžeme vidieť už iba trávou a burinou zarastené ruiny. Hrad ležiaci na holom kopci a vypínajúci sa nad obcami Višňové a Čachtice vďaka svojej strategickej polohe plnil obrannú i strážnu službu. Medzi vlastníkmi môžeme objaviť i Matúša Čáka Trenčianskeho, Ctibora zo Ctiboríc či rodinu Nádašdyovcov s najznámejšou členkou Alžbetou Bátoriovou. Avšak „sláva" Alžbety Bátoriovej je spojená s jej psychickými ťažkosťami, ktoré pravdepodobne zdedila po svojich predkoch. Manžel František Nádašdy I. ako významný a statočný bojovník trávil veľa času na cestách a podľa oficiálnej stránky obce Čachtice svojou neprítomnosťou prispel k nesprávnemu vývoju manželkinej povahy, prejavujúcej sa násilnosťou a krutosťou. Ťažko posúdiť legendu či skutočnosť o kúpeľoch krvi slúžok, mučení a vraždení, avšak zvesti o nemravnosti sa dostali až do Viedne. Po prichytení Jurajom Thurzom ju súdny dvor odsúdil za tieto ohavné zločiny, avšak jej pôvod jej zabezpečil iba väznenie na hrade. Avšak jej pomocníci už poprave neutiekli.

Čachtický hrad, ktorý sa stal Alžbete Bátoriovej domovom i samoväznením, umožňuje nielen príjazd popod hrad autom, ale poskytuje i nie dlhú a nenáročnú prechádzku lesom, ktorá začína na námestí v dedine Čachtice. Po polhodine cesty nás čaká odmena v podobe vstupnej brány do ruiny rozsiahleho hradu. Za slnečného počasia si môžete vychutnať krásny výhľad či objavovať zákutia, žiaľ, dnes veľmi trávou a burinou zarasteného hradu, ktorý sa stal hrôzostrašnou legendou. Popri návšteve hradu nevynechajte cestou späť prehliadku múzea v Draškovičovskom kaštieli, ktorý sa venuje nielen samotnej Alžbete Bátoriovej a šľachte, ale zaujíma sa i o ľudové umenie a tradície. Svoj priestor dostali i štúrovci a spolok Tatrín, čachtická fara bola miestom dohody o uzákonení spisovnej slovenčiny. Súčasťou múzea je i prehliadka minerálov, hornín či skamenelín.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. marca. Tento deň je Svetovým dňom modlitieb žien. Meniny má Anežka.
  • 02.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 4. marca 2024
Meniny má Kazimír, zajtra Fridrich