Slovenské osobnosti medicíny vo svete

  • Kultúra a spoločnosť
  • 27. júla 2011, 10:59
  • Autor:

Seriál o osobnostiach so slovenskými koreňmi, ktoré dosiahli významné svetové úspechy v medicíne, pripravoval pre Piešťanský týždeň Prof. Jozef Rovenský. Spoluautor publikácie je reumatológ a riaditeľ Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch. Kniha u nás vychádzala v predpremiérovej verzii, preto aj keď sme už seriál v PT 36/10 ukončili, autori ho naďalej priebežne dopĺňajú o životopisy ďalších osobností – lekárov, farmaceutov, vedcov, aj takých, ktorí dlhodobo pôsobili v zahraničí a vrátili sa naspäť na Slovensko.

Ján WEIDENHÖFER


* 31. 9. (!) 1807 Křtiny (ČR), t 1867 Mexiko – vojenský lekár

Narodil sa v Křtinách pri Brne. Absolvoval štyri roky latinského gymnázia v Olomouci. Medicínu s chirurgickou aprobáciou študoval na univerzite vo Viedni. Po skončení štúdií začal v roku 1835 vykonávať prax ako civilný lekár.
V roku 1836 bol prijatý do armády ako lekár – chirurg. Od počiatkov bol služobne hodnotený ako spoľahlivý. Podľa vojenskej matriky ovládal latinčinu, maďarčinu, nemčina a neskôr aj rumunčinu. V armáde až do roku 1848 vykonával lekárske povolanie v hodnosti „lekár – chirurg", od 27. septembra 1849 ako „vrchný chirurg" a od roku 1859 ako „hlavný chirurg". Dr. Johann Weidenhöfer bol až do odchodu z armády v roku 1860 v Regimente č. 13 v rumunskom Banáte. Neskôr žil aj s manželkou v Bratislave.
J. Weidenhöfer bol osobným priateľom Maximiliána Habsburského, ktorého za cisára v roku 1864 v Mexiku dosadil francúzsky cisár Napoleon III. Povstanie však zvrhlo cudziu vládu a cisár bol 15. mája 1867 zajatý v Querétare a postavený pred vojenský súd. Cisára odsúdili na trest smrti a 19. júna 1867 zastrelili spolu s dvoma mexickými generálmi Miramonom a Mejiom.
Dr. Johann Weidenhöfer zahynul v Mexiku. Nie je však známe, či počas bojov s povstalcami. Jeho manželka Anna sa vrátila do Bratislavy spolu so synom Johannom ml. a dcérou Máriou. Podľa tvrdenia jeho syna Johanna Weidenhöfera ml. má jeho otec na uverejnenej fotografii uvedené svoje meno. Na snímke vyhotovenej ateliérom „Fotografia Francesa Prevot, Alcaiceria 1, Mexico City" je vodotlačou cez fotografiu uvedené meno Valle Conde.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 31. januára. V Piešťanoch sa 31. januára 1920 narodila baletná umelkyňa a zakladateľka tanečného školstva a Hudobnej…
  • 30.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Január sa končí a s posledným najchladnejším mesiacom roka prichádzajú niekedy až horúce chvíle odovzdávania polročných vysvedčení. Prajeme drobčekom, väčším…
  • 31.01.2023, 09:18
  • Piešťanský týždeň / Mladí dnes / Spravodajstvo
utorok, 31. januára 2023
Meniny má Emil, zajtra Tatiana