Mestský park rieši ministerstvo kultúry

  • Spravodajstvo
  • 26. júla 2011, 14:33
  • Autor:sita/red

PIEŠŤANY – Ministerstvo kultúry zatiaľ nerozhodlo o odvolaní vlastníkov pozemkov proti vyhláseniu piešťanského mestského parku za národnú kultúrnu pamiatku. Pamiatkový úrad SR park vyhlásil za národnú kultúrnu pamiatku koncom apríla tohto roku, viacerí vlastníci pozemkov sa proti tomu odvolali. Pamiatková ochrana by výrazne obmedzila ich vlastnícke práva.

"Ministerstvo kultúry preskúmava podané odvolanie a predložený spisový materiál Pamiatkového úradu SR. Doposiaľ nebolo ešte vydané rozhodnutie o odvolaní,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu kultúry Eva Chudinová. Pôvodne pamiatkari historický park vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku už vlani, ministerstvo kultúry vtedy rozhodnutie pre procesné pochybenia zrušilo. Pamiatkový úrad aj v tomto roku rozhodol napriek námietkam viacerých vlastníkov pozemkov a stavieb, ktorí spochybňovali potrebu pamiatkovo chrániť niektoré časti územia. Vlastníci tvrdili, že práve na ich parcelách nie sú žiadne pamiatkové hodnoty. "Každá parcela je súčasťou veľkého celku – plochy celého parku, nemožno teda posudzovať pamiatkovú hodnotu každej parcely zvlášť, vytrhnutú z kontextu, bez komplexného posúdenia parku ako celku,“ argumentujú v rozhodnutí.

História mestského parku v Piešťanoch siaha ešte do 18. storočia, pre jeho ďalší vývoj bolo rozhodujúce 19. storočie a prvá polovica 20. storočia. Pôvodne bol kúpeľným parkom, založil ho v roku 1865 majiteľ majetkov v Piešťanoch a Hlohovci Jozef Erdödy.

((myvideo:1))

0 Shares

Najnovšie správy

Piešťanským atlétom z klubu Funny athletics sa na halových majstrovstvách Západoslovenského atletického zväzu, ktoré sa konali v sobotu 21. januára…
  • 05.02.2023, 00:02
  • atletika / Školy / Piešťany / Šport
nedeľa, 5. februára 2023
Meniny má Agáta, zajtra Dorota