Týždeň filmového šialenstva sa blíži

  • Kultúra a spoločnosť
  • 20. júla 2011, 13:25
  • Autor:Henrich Harcsa

PIEŠTANY – Už za necelé dva mesiace sa uskutoční šiesty ročník medzinárodného filmového festivalu Cinematik, konkrétne v dňoch od 9. do 15. septembra 2011. Festival si za posledné roky vybudoval stabilnú pozíciu, o čom svedčí aj takmer 20-tisíc návštevníkov na minulom ročníku.

Návštevníci si budú môcť vychutnať sedem dní nabitých filmami z domácej a svetovej dielne zoradených do trinástich tematických sekcií. Domáca tvorba bude tento rok zastúpená hlavne celovečernými dokumentárnymi filmami v samostatnej súťažnej sekcii Cinematik.doc. Predstaví to najlepšie na poli slovenského dokumentu za uplynulý rok.

Hlavnou súťažnou sekciou bude opäť  Meeting Point Europe – výber najlepších  európskych filmov vyrobených v rokoch 2010 a 2011. O filmoch rozhodovali mladí kritici z celej Európy, ktorí vyjadrili svoj postoj k súčasným trendom v európskej kinematografii. Výber tak odráža rôznorodosť celej oblasti a zároveň zotiera  hranice medzi jednotlivými krajinami.

Medzi filmy z tejto sekcie, ktoré sa určite oplatí vidieť patrí dielo legendárneho Romana Polanského „Ghost Writer“, víťaza šiestich európskych filmových cien, či oskarový film dánskej režisérky Susanne Bier „Lepší svet.“

Je zvykom na každom ročníku predstaviť výnimočného režiséra s jeho kompletnou tvorbou. Tento rok sa táto pocta dostala Francúzovi Jacquesovi Audiardovi, ktorý debutoval so svojim celovečerným filmom „Pozerajte sa, ako padajú“ v roku 1993. Vačšina z jeho ďalších filmov zožala úspech a boli ocenené francúzskou národnou filmovou cenou Cézar. Zatiaľ jeho posledným a najúspešnejším filmom nominovaným aj na Oskara je Prorok, príbeh mladého Araba, ktorý je nútený pracovať pre korzickú mafiu.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 6. februára. Tento deň je Svetovým dňom bez mobilu. Meniny má Dorota.
  • 05.02.2023, 22:25
  • Dobré ráno, Piešťany!
Piešťanským atlétom z klubu Funny athletics sa na halových majstrovstvách Západoslovenského atletického zväzu, ktoré sa konali v sobotu 21. januára…
  • 05.02.2023, 00:02
  • atletika / Školy / Piešťany / Šport
pondelok, 6. februára 2023
Meniny má Dorota, zajtra Vanda