Líder tanečnej skupiny Heroes – Bobeš chce dobyť svet

  • Nezaradené
  • 20. júla 2011, 09:12
  • Autor:V. Dusíková/Foto: archív skupiny Heroes

PIEŠŤANY – Tanec v štýle break dance pre nich znamená všetko. Je to ich životný štýl, poskytuje im voľnosť, slobodu. Posúva ich bližšie k publiku, ale aj k sebe samému. Zbližuje ich bez dlhých rečí aj poznania cudzích rečí. Sú Piešťanci a tancom si razia cestu do Európy aj do sveta. Na Slovensku sú najlepší a my to o nich možno ani nevieme. Hoci ich vídame točiť sa na hlavách i chrbtoch a skákať saltá pod mušľou i v kine Fontána, ale aj na výchovných koncertoch, vianočných akadémiách, či hudobných festivaloch a večierkoch. HEROES – je názov tanečnej skupiny, ktorú vedie sympatický chalan s dredami na hlave – Bobeš. Je manažér, zakladateľ aj choreograf.

Predstavte nám svoju tanečnú skupinu. Kde sa schádzate a koľko času a oddretých hodín treba na to, aby tanečník dosiahol žiadaný efekt?

Naša tanečná skupina sa volá Heroes. Vystupujeme už tri roky, no tancu sa venujeme individuálne niekto kratšie – iný dlhšie. Ja tancujem najdlhšie  – viac ako päť rokov. Trénujeme na deviatke škole. Schádzame sa  šesť, až sedemkrát týždenne vždy podľa chuti. Jeden tréning trvá aj tri hodiny, takže kondíciu máme celkom slušnú. Sme čisto chlapčenská skupina.  Ja sa volám Bobeš, som manažér, aj zakladateľ skupiny, robím aj choreografie. So mnou tancujú Milan (Venom), Rišo (Fresh), Lukáš (Sally), Tadeáš (Pomme), Dodo (Jessie) a najmladším členom je pätnásťročný  Patty.  Aby bolo vidieť, alebo skôr cítiť žiadaný efekt, tanečník musí poctivo trénovať šesť až dvanásť mesiacov. Nie každý to zvládne, pretože tréningy sú naozaj náročné. Zvládnu ich len silnejšie a vytrvalejšie povahy. Je to „zaberák“ pre telo aj psychiku. Treba si to riadne odtrénovať. Minimálne tri tréningy týždenne po dve hodiny.

Venujete sa výhradne iba tanečnému štýlu break dance?

Áno, našou doménou je brak dance. Jemu podriaďujeme aj naše choreografie. Robíme ich skôr na štýl  show dance, pretože ľudia sa radi bavia. Ak sa im páčime, sme spokojní. Snažíme sa do všetkých choreografií vkladať vtip, príbeh, akčnosť, napätie, akrobaciu  a samozrejme – tanec.

Aké predpoklady musí mať tanečník ? Musí byť ako z gumy? Veď keď padne, nič sa mu nestane. Treba si chrániť hlavu napríklad kapucňou?

Kapucňu nepotrebuje, ale tanečníci používajú špeciálne čapice na točenie. Je tam našité sitko, aby sa lepšie a rýchlejšie točil. Dá sa kúpiť aj špeciálny sveter, aby sa zvýšila rýchlosť pri rotovaní na chrbte. Ten však v našej skupine nikto nepoužíva.

Vás ľudia poznajú podľa vlasov, vyjadrujete nimi svoj životný štýl…

Moje vlasy sú určite spojené so štýlom, ale pozor – nemajú poukazovať na to, že beriem drogy, alebo dačo podobné, ako si to ľudia myslia. Väčšina z nich má totiž názor – kto má dredy, je feťák. To je ale hlúposť.  Môj účes  ma charakterizuje. Je to veľký kus mňa –  mojej slobody, vyjadrujem ním postoj k životu. Dredy mám ich už viac ako päť rokov. A či mi pomáhajú? Svojim štýlom aj áno, aj nie.  Ale plešinke sa tak či tak nevyhnem. 🙂

Aké predpoklady musí mať tanečník break dance?

Nemôže sa hanbiť, nesmie sa báť, musí mať veľa času, byť kreatívny a musí mať chuť neustále sa zlepšovať. Medzi jeho prednosti schopnosť počúvať a cítiť hudbu, mal by ovládať strečing, byť  pružný a rýchly a tiež by mal mať prirodzenú schopnosť zabraňovať zraneniam. Ja som nemal zatiaľ žiadne vážnejšie zranenie. Ak samozrejme nerátam vodu v lakti. Nevyhol som sa nejakej tej modrine, napuchnutému ramenu a popáleninám. Tie mávam pravidelne. Čo sa týka našej skupiny, pokiaľ si dobre pamätám, jeden chalan si pri salte dozadu zlomil prst. Viac menej mu len vyskočil,  pomohla mu dlaha. Takže tri týždne oddychoval.

Dôležitou zložkou vášho tanca je hudba, kto ju vyberá?

Hudobné mixy si robíme sami, túto záležitosť má u nás na starosti Milan a.k.a dídžej Mimo a.k.a Venom.

Aké sú vaše úspechy?

Máme ich veľa. Obsadili sme prvé priečky na celoslovenských tanečných súťažiach. Dalo by sa povedať, že bez pohára sme ešte neodišli domov. Vždy sme boli buď víťazi, alebo druhí. Našim najväčším úspechom a aj najčerstvejším je víťazstvo v celoslovenskej súťaži Top Dancing 2011, kde sme si v konkurencii  150 choreografií  vybojovali prvenstvo.  V minulom roku sme boli druhí, ale vtedy tam bola aj väčšia konkurencia – 185 choreografií. Vďaka tohtoročnému víťazstvu sme sa prebojovali do tanečného televízneho kola s názvom Dance show, ktoré sa bude konať koncom októbra. V tomto roku nás čakajú ešte štyri tanečné celoslovenské súťaže.  Okrem toho nás  posielajú aj do partnerských miest v zahraničí, kde reprezentujeme naše kúpeľné mesto.

V Piešťanoch ste úspešne spolupracovali aj organizovali niektoré tanečné projekty.

Áno,  veľkej obľube sa teší tanečná súťaž pre školákov z nášho okresu. V posledných dvoch rokoch som mal možnosť posudzovať  výkony malých tanečníkov v súťaži Moderné tance. Tento rok chcem zorganizovať tanečný break dance battle v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom. Rozmýšľali sme aj nad divadlom, ale uvidíme, koľko budeme mať času.

Ak by sa našiel chlapec, či dievča, ktoré túži tancovať break dance, môže vás vyhľadať?

Pridať sa k nám, alebo začať tancovať môže každý chalan, alebo dievča najlepšie vo veku od 11 – 20 rokov. V priestoroch Základnej školy F.E. Scherrera vediem malý príjemný rodinný krúžok tanca, trénujeme počas školských mesiacov dvakrát týždenne. Naša skupina Heroes sa ako som už spomínal skladá zo siedmich členov. Aj keď vidíme okolo seba aj nové talenty, nechceme sa nikam unáhliť s priberaním ďalších členov.

Má break dance nejaké predpísané pravidlá napríklad na kostýmy?

Neexistujú žiadne pravidlá, žiadne predpísané oblečenie. Načo máte chuť, to si tancujete, robíte si stále to, čo vás napĺňa spokojnosťou a radosťou.  Break dance milujem aj preto, že v ňom každý môže byť sám sebou, iný ako ostatní a pritom fungovať v skupine ľudí, ktorá sa na nič nehrá.

A čo vaše tanečné vzory? Máte nejaké?

Určite máme a kto ich nemá, nech si ich rýchlo nájde. Ako som spomínal, každý člen našej skupiny prezentuje svoj štýl a svoje zmýšľanie. Takže každý z nás má iný, zväčša zahraničný vzor. Ale pozor, pre tanečníka nemusí byť nutne vzorom iba človek, čo vie tancovať. Príkladom nám môže byť aj spevák, raper, športovec s nejakým zaujímavým životným príbehom, či filozofiou. Čo sa týka skupiny, spoločný vzor nemáme, pretože sme ho ani „neriešili“, asi sme si jeden druhému navzájom vzormi.

Čomu by ste dali prednosť pred tancom?

Momentálne sa zamýšľame nad tým, že tancom by sme sa aj živili.  Tancovali a tancovali až do chvíle, keď to už nepôjde no a potom by sme mohli organizovať rôzne podujatia a akcie. Čiže v konečnom dôsledku u mňa sa všetko stočí a bude točiť okolo tanca. Veď tancovať sa dá aj popri škole,  robote, či rodine. Je to síce o kus náročnejšie, ale ak človek naozaj chce, ide to. Ja sa napríklad teraz venujem masážam aj tancu.

Aké vízie máte do budúcna, čo chcete dosiahnuť?

Rád by som sa dostal do popredia, zviditeľnil našu skupinu aj v zahraničí. Chceme sa zúčastniť zahraničných súťaží, máme naplánovanú účasť na majstrovstvách Slovenska a ak sa nám bude dariť, aj Európy a sveta. To by bola pre nás najväčšia skúška i skúsenosť. No k tomu potrebujeme aj nejakú finančnú podporu. Hľadáme sponzora, lebo to všetko zahŕňa veľa cestovania i oblečenia. Na každej súťaži musí byť iné.  Istým spôsobom sa dajú peniaze zarobiť aj počas vystúpení pre rôzne súkromné spoločnosti a firmy, chceme vystupovať aj na festivaloch a organizovať vlastné tanečné projekty. Presadiť by sme sa chceli aj v televízii. Teraz pracujeme na našej webovej stránke a vylepšujeme „fan“ stránku na facebooku. Tiež sme absolvovali kasting v súťaži Česko Slovensko má talent.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 6. februára. Tento deň je Svetovým dňom bez mobilu. Meniny má Dorota.
  • 05.02.2023, 22:25
  • Dobré ráno, Piešťany!
Piešťanským atlétom z klubu Funny athletics sa na halových majstrovstvách Západoslovenského atletického zväzu, ktoré sa konali v sobotu 21. januára…
  • 05.02.2023, 00:02
  • atletika / Školy / Piešťany / Šport
pondelok, 6. februára 2023
Meniny má Dorota, zajtra Vanda