Slovenské osobnosti medicíny vo svete

  • Kultúra a spoločnosť
  • 15. júla 2011, 11:49
  • Autor:

Seriál o osobnostiach so slovenskými koreňmi, ktoré dosiahli významné svetové úspechy v medicíne, pripravoval pre Piešťanský týždeň Prof. Jozef Rovenský. Spoluautor publikácie je reumatológ a riaditeľ Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch. Kniha u nás vychádzala v predpremiérovej verzii, preto aj keď sme už seriál v PT 36/10 ukončili, autori ho naďalej priebežne dopĺňajú o životopisy ďalších osobností – lekárov, farmaceutov, vedcov, aj takých, ktorí dlhodobo pôsobili v zahraničí a vrátili sa naspäť na Slovensko.

MUDr. Ladislav MIROSSAY


*8. 1. 1927 Ňagovo, okres Ťačevo, Podkarpatská Rus +24.5.2000 Košice – ftizeológ

Narodil sa ako šieste z ôsmych detí v rodine grécko-katolíckeho kňaza. Maturoval na Štátnom gymnáziu v Michalovciach. Medicínu študoval na Lekárskej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave (Universitas Slovaca Istropolitana). Po úspešnom ukončení štúdia bol promovaný v Bratislave 13. 7. 1951. Ako mladý lekár nastúpil do nemocnice v Humennom. Až do vykonania prvej kvalifikačnej atestácie v špecializačnom odbore Ftizeológia, ktorú absolvoval 30. 11. 1957 ešte vystriedal Sobrance.  Toto nadmerné pracovné zaťaženie sa po krátkom čase odrazilo aj na jeho zdraví. Po liečení sa vrátil do Humenného, kde pracoval na pľúcnom oddelení pod vedením pani primárky MUDr. Heretíkovej. Potom bol na krátko preložený do Kapušian a od roku 1961 už pôsobil ako vedúci lekár pľúcneho oddelenia v Rožňave. Prvý pokus o zahraničnú expertízu urobil začiatkom 60-tych rokov, kedy sa uchádzal o vycestovanie do Tunisu. Toto vycestovanie sa nezrealizovalo, a ako sa neskôr dozvedel, hlavným dôvodom jeho zmarenia bol anonymný list na ministerstvo o možnosti emigrácie. Keď sa v druhej polovici 60-tych rokov začalo schyľovať k „pražskej jari“, začal sa znovu uchádzať o miesto pneumoftizeológa v Maroku. Medzitým vykonal druhú kvalifikačnú atestáciu v špecializačnom odbore Vnútorné lekárstvo, ktorú absolvoval 17. 3. 1966. Na jeseň v roku 1967 odcestoval do Maroka, do pneumo-ftizeologickej nemocnice Hôpital El Razi vo vnútrozemskom kráľovskom meste Marrakech. Traja lekári tu zabezpečovali viac ako 400 lôžok. Okrem nich už len početný stredný (vysoko kvalifikovaný) a nižší personál, pozostávajúci z miestneho obyvateľstva. Do toho prostredia pricestovala aj manželka s deťmi  v januári 1968.
Tunajší lekári boli okrem svojej práce v meste, kde neexistovala lekárska fakulta (tá bola založená až v rámci „Université Cadi Ayyad“ v roku 1997), publikačne aktívni. Tak sa stal Dr. Mirossay spoluautorom na svoje prvej, a podľa všetkého jedinej zahraničnej publikácii, ktorá vyšla v „Journal de Médecine du Maroc“ v roku 1969. V tejto práci bol určite šťastný.
Ocenenie prišlo aj v ponukách pracovných miest, hlavne po roku 1968. Napriek nespokojnosti s vtedajším systémom sa vrátil aj s rodinou domov. K rodičom, priateľom, dôverne známemu prostrediu. Necelý rok ešte zotrval v Rožňave a od roku 1970 natrvalo pôsobil v Košiciach ako primár pneumo-ftizeologického oddelenia Košice-vidiek. Po odchode do dôchodku ešte krátky čas dochádzal ambulovať do Moldavy nad Bodvou, kým ho nezačala sužovať zákerná choroba, ktorej v kombinácii s ďalšími nakoniec podľahol.

0 Shares

Najnovšie správy

Piešťanským atlétom z klubu Funny athletics sa na halových majstrovstvách Západoslovenského atletického zväzu, ktoré sa konali v sobotu 21. januára…
  • 05.02.2023, 00:02
  • atletika / Školy / Piešťany / Šport
Dnes je pondelok 6. februára. Tento deň je Svetovým dňom bez mobilu. Meniny má Dorota.
  • 05.02.2023, 22:25
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 6. februára 2023
Meniny má Dorota, zajtra Vanda