V Sobotišti navštívte hvezdáreň aj kaštieľ

  • Cestovanie
  • 9. júla 2011, 08:31
  • Autor:Regina Hulmanová

V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Snáď vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas víkendu. Tentoraz sa vyberieme do Sobotišta.

Cestou do Senice od Myjavy leží obec Sobotište, ktorá zaručene stojí za návštevu. Okrem náučného chodníku, ktorý nás prevedie pamiatkami obce – zaujímavý je Habánsky dvor či židovský cintorín, nemôžete si nevšimnúť kaštieľ uprostred obce, ktorého terajšia podoba spadá do druhej tretiny 18.storočia. Podľa informácií z oficiálnej stránky mesta Senica však tento kaštieľ má hlbšie korene. Pôvodne bol postavený zásluhou uhorského grófa Nyáryiho v roku 1636 v renesančno-barokovom štýle, i ten bol však vybudovaný na základoch ešte staršieho hradu.

Dnešná podoba odzrkadľuje rokokovo-klasicistický ráz s postrannými vežičkami a kaštieľ slúži občanom, sídli tu obecný úrad, miestna knižnica a obradná sieň. Okolitý anglický park ponúka krátku prechádzku. Popri tom je však kaštieľ i miestom histórie pripomínajúcej najmä aktívne pôsobenie národovca a osvetovej činnosti v oblasti družstevníctva, Samuela Jurkoviča. V roku 1851 sa tu uskutočnilo predstavenie Slovenského národného divadla nitrianskeho, ktorého zakladateľom bol Jurkovič. Medzi hercami sa objavili známe mená ako Ľudovít Štúr, Jozef Miroslav Hurban, Andrej Sládkovič. Samozrejme medzi nimi nechýbala Anička Jurkovičová, dcéra S.Jurkoviča a manželka J. M. Hurbana a najmä priekopníčka ženského ochotníctva.
 
V osvetovej činnosti Sobotište pokračuje ďalej, tentoraz však v oblasti astronómie. Zaujímavosťou na pôde základnej školy je nepochybne hvezdáreň s tradičnou kopulou. Pracovníci hvezdárne pravidelne uskutočňujú nielen exkurzie pre deti, ale venujú sa i dospelým či pripravujú pravidelné akcie. Webová stránka hvezdaren-sobotiste.sk okrem otváracích hodín prezradí i novinky na oblohe, či ako jediná amatérska hvezdáreň na Slovensku sleduje počasie meteostanicou. Existencia hvezdárne od roku 1972 svedčí nielen o nadšení pár ľudí, ale i o dlhoročnom záujme detí či dospelých o astronómiu. Okrem návštevy nevynechajte i krásnu prehliadku fotografií, ktorá už len svojou tematikou pôsobí nevšedne a stojí za prezretie.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 31. januára. V Piešťanoch sa 31. januára 1920 narodila baletná umelkyňa a zakladateľka tanečného školstva a Hudobnej…
  • 30.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 30. januára. V Piešťanoch sa 30. januára 1911 narodil akademický sochár Valér Vavro. Meniny má Ema.
  • 29.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 31. januára 2023
Meniny má Emil, zajtra Tatiana