Slovenské osobnosti medicíny vo svete

  • Kultúra a spoločnosť
  • 6. júla 2011, 12:54
  • Autor:

Seriál o osobnostiach so slovenskými koreňmi, ktoré dosiahli významné svetové úspechy v medicíne, pripravoval pre Piešťanský týždeň Prof. Jozef Rovenský. Spoluautor publikácie je reumatológ a riaditeľ Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch. Kniha u nás vychádzala v predpremiérovej verzii, preto aj keď sme už seriál v PT 36/10 ukončili, autori ho naďalej priebežne dopĺňajú o životopisy ďalších osobností – lekárov, farmaceutov, vedcov, aj takých, ktorí dlhodobo pôsobili v zahraničí a vrátili sa naspäť na Slovensko.

Jozef GÉCZ



* 24. 4. 1962 Bratislava – molekulárny genetik

Narodil sa v Bratislave, kde získal základné a stredoškolské vzdelanie. V rokoch 1981-1986 úspešne absolvoval štúdium molekulárnej genetiky a antropológie na Fakulte prírodných vied na Univerzite Komenského v Bratislave a v r. 1988-1993 pokračoval v štúdiu v rámci Slovenskej akadémie vied v odbore molekulárnej fyziológie a genetiky získaním titulu PhD. V rokoch 1991-1993 pôsobil vo Francúzsku na Fakulte medicíny v Marseille a v rokoch 1993-1994 v Inštitúte molekulárnej fyziológie a genetiky v Slovenskej akadémii vied. Od roku 1994 žije v Austrálii, kde najprv pracoval v rokoch 1994-2007 v Ženskej a detskej nemocnici v Adelaide. Neskôr v rámci uvedenej inštitúcie pracoval na oddelení patológie a od roku 2009 prednáša na Fakulte zdravotných vied Univerzity v Adelaide. Tu získal aj titul profesora genetiky človeka. V roku 2010 sa stal zakla-
dajúcim členom The Royal College of Pathologists of Australasia (RCPA).
V roku 1999 založil a dodnes je vedúcim programu neurogenetiky v rámci Oddelenia cytogenetiky a molekulárnej genetiky, ženskej a detskej nemocnice (teraz oddelenie genetiky a molekulárnej patológie, SA patológie na MS, Adelaide). V súčasnosti je na čele 20-členného medzinárodného tímu vedcov, ktorého cieľom je pochopiť molekulárny základ mentálnych porúch a rôznych druhov epilepsie, čo sú problémy, ktoré ovplyvňujú viac ako tri percentá populácie na celom svete. Profesor Gécz identifikoval alebo sa podieľal na identifikácii a štúdii viac ako 50 génov pre rôzne ľudské ochorenia za posledných dvadsať rokov.

Za svoju prácu získal viacero ocenení. Už ako študentovi mu v roku 1986 udelili Cenu ministerstva školstva spomedzi desiatich najlepších
študentov v krajine. V roku 1989 dostal Zlatú medailu SAV, v roku 1990 získal cenu Európskej spoločnosti pre ľudskú genetiku, v roku 1991 cenu Federácie európskych biochemických spoločností a v roku 1994 Sőrősovej nadácie. Stal sa prezidentom pobočky spoločnosti Human Genetics So-ciety of Australasia (HGSA) a neskôr členom jej rady. V roku 2007 získal cenu za excelentný výskum v rámci južnej Austrálie. Ja autorom viac ako 170 samostatných publikácií v prospech vedeckých časopisoch ako Nature genetics alebo American Journal of Human Genetics. Profesor Gécz si udržiava osobné ako aj pracovné kontakty s kolegami na Slovensku, kde sa rád vracia raz-dvakrát za rok.

Text z pripravovanej publikácie:

PhDr. P. Vítek, prof. J. Rovenský – Slovenské osobnosti medicíny vo svete

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 26. apríla. Tento deň je Svetovým dňom dierkovej fotografie a Svetovým dňom duševného vlastníctva. Meniny má Jaroslava.
  • 26.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 25. apríla. Tento deň je Svetovým dňom tučniakov, Svetovým dňom boja proti malárii a Svetovým dňom vodiacich…
  • 25.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 26. apríla 2024
Meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav