Kniha týždňa: HLAVA XXII (Joseph Heller)

  • Kultúra a spoločnosť
  • 4. júla 2011, 11:39
  • Autor:M. Gajdošíková

Zorientovať sa v množstve ponúkaných titulov súčasného knižného trhu je niekedy veľmi náročné. V spolupráci s kníhkupectvom Bene Libri vám pomôžeme vybrať si ten najzaujímavejší v rubrike Kniha týždňa. Tento týždeň dávam do pozornosti dotlač svetoznámeho románu HLAVA XXII. Autorom tohto výnimočného protivojnového diela je Joseph Heller.

Hlava XXII sa nepodobá žiadnej inej knihe. Je výstredne zábavná a zároveň veľmi pôsobivá. Presvedčuje nás o tom originálny rukopis autora v každom riadku knihy. Joseph Heller satiricky až groteskne popisuje vojnovú mašinériu. Využíva čierny humor a neustále balansuje medzi komikou a hororom. Dielo je písané princípom montáže. Nie je založené na deji. Ide skôr o vykreslenie postáv poznačených vojnou a vykreslenie ich psychiky.
Kto alebo čo sa skrýva pod názvom HLAVA XXII?

HLAVA XXII –  „najväčší spoločný a neporaziteľný nepriateľ vojakov“. Je to vojenský predpis, nariadenie, ktoré zabezpečí, že akýkoľvek problém bude mať východisko alebo riešenie, aké určí veliteľ. Joseph Heller poukazuje na nezmyselnosť, hrôzu a absurditu vojny, kde moc jednotlivca má vplyv na životy iných. Poukazuje taktiež aj na politiku, ktorá nás ovláda v mene zdravého rozumu a všeobecného blaha.

Uvedený knižný titul si môžete zakúpiť v Kníhkupectve BeneLibri, Winterova 31 (bývalý Mliečny bar), Piešťany. Tel: 033/7730541

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 30. januára. V Piešťanoch sa 30. januára 1911 narodil akademický sochár Valér Vavro. Meniny má Ema.
  • 29.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 31. januára. V Piešťanoch sa 31. januára 1920 narodila baletná umelkyňa a zakladateľka tanečného školstva a Hudobnej…
  • 30.01.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 31. januára 2023
Meniny má Emil, zajtra Tatiana