Keď sa minulosť prelína s prítomnosťou

  • História
  • 4. júla 2011, 14:54
  • Autor:ar/foto: archív KTŽ

PIEŠŤANY – Hoci by si mnohí povzdychli, že mladých dnes nezaujíma nič iné ako nekontrolovateľná zábava, nie je tomu tak. Niektorí sa venujú športu, iní umeniu, ďalší sa zas zaujímajú o históriu. Tých posledných združuje Kompánia trnavských žoldnierov, ktorá vznikla v roku 2004. Jej členovia odetí v dobovom šate prezentujú záujemcom každodenný život stredovekého človeka – či už bojovými scénami, stredovekými remeslami alebo vtedajšou kuchyňou. Jej vedúcim je Bystrík Holeček (25), ktorý nám bližšie predstavil túto skupinu.

Mohli by ste nám priblížiť začiatky formovania vašej skupiny?

Skupina historického šermu Kompánia trnavských žoldnierov vznikla v roku 2004 s cieľom nácviku a predvádzania scénického šermu verejnosti. Postupne prešla rôznymi štádiami, všetko sa to formovalo, ujasňovalo a štruktúrovalo, až sme sa v roku 2008 dostali k presnej myšlienke, čo konkrétne a výlučne chceme robiť a vzniklo nasledovné striktné zameranie nášho fungovania a záujmu. Venujeme sa obdobiu vrcholného stredoveku, konkrétne rokom 1350-1370. Zaoberáme sa historickým a scénickým šermom, ale aj táborením a dobovou kuchyňou. Chceme laickej i odbornej verejnosti čo najvernejšie priblížiť spôsob života, odievanie, varenie a prípravu jedál a samozrejme zbrane, zbroje a spôsoby boja v druhej polovici 14. storočia.

Koľko členov má vaša skupina?

Momentálne máme 27 členov.

Vystriedalo sa jej osadenstvo od založenia Kompánie?

Tak ako všade aj u nás sa ľudia striedajú. Po siedmich rokoch existencie si Kompánia vybudovala zdravé a pevné jadro verných členov. V minulom roku (september 2010) sa nám podarilo spraviť veľmi úspešný nábor nových členov a členiek, a tak si dovolím tvrdiť, že máme momentálne najsilnejšie členské zloženie s najväčším potenciálom.

Kto môže vstúpiť do vašej skupiny?

Do našej skupiny môžu vstúpiť ľudia od 18 rokov, so záujmom o históriu, ochotou na sebe pracovať, množstvom voľného času a vedomím, že každé hobby niečo stojí. Byť členom/členkou kompánie dnes už niečo i znamená, a tak si nových ľudí vyberáme skutočne opatrne a rozvážne. Nemyslím to teraz vôbec snobsky alebo namyslene práve naopak! Ale ak by sme mali niekoho vziať, tak mu vieme strašne veľa ponúknuť, ale očakávame zároveň i veľký prínos skupine vo forme zodpovednosti, nadšenia a zdravého zápalu pre vec!Čo môžu diváci vidieť na vašich predstaveniach?

Diváci našich predstavení sa v prvom rade dobre zabavia pri humorných príbehoch, ktoré sú prepletené šermom najrôznejšími chladnými zbraňami 14. storočia. Sme presvedčený o tom, že divák sa na šermiarske vystúpenie príde zabaviť a neočakáva vážnu drámu. Na to môže ísť do divadla. Preto našim šermiarskym vystúpeniam dávame vždy humorného ducha a kus človečiny s nezabudnuteľným trnavským dialektom "nech šetci vedzá odkál zme" 🙂

Priblížili by ste nám, ako vyzerá nácvik?

Tréningy mávame momentálne 2 x do týždňa, čo je skutočne málo a snažíme sa ich od budúcej sezóny určite zintenzívniť, aby sme sa opäť niekam posunuli. Každopádne máme dva druhy tréningov. Tréningy kde nacvičujeme šerm scénický, vymýšľame nové choreografie našich vystúpení, pracujeme na pódiovej réžii, reči teľa či celkových hereckých výkonoch našich ľudí.
Druhým typom tréningov je šerm bojový. Na takýchto tréningoch sa snažíme interpetovať bojové umenie podľa Manuskriptu I.33, ktorý je najstarším dochovaným Manuskriptom z konca 13. storočia a popisuje boj mečom a pästným štítkom. Je to úplne odlišný spôsob práce, ktorá vyžaduje i iné ochranné pomôcky, značnú dávku vytrvalosti a hlavne veľa veľa času a tréningu.

Na akých projektoch momentálne pracujete?

Momentálne máme rozbehnuté štyri veľké projekty:

Bašta pri Bernolákovej bráne v Trnave, torú sme dostali do bezplatného prenájmu od mesta Trnava na 5 rokov. Celú baštu sme na vlastné náklady a za pomoci priateľov a známych vlastnými rukami zrekonštruovali a sprístupňujeme ju počas roka verejnosti. Návštevníci si v nej môžu pozrieť stredovekú kuchyňu, zbrane, zboje, riad, výrobu krúžkovej zbroje či vypočuť zaujímavé výklady o meštianstve a rytierstve, alebo ochutnať dobroty z našej kuchyne, uvarené podľa dobových receptov zo 14. storočia. (http://basta.kompania.sk)
((myvideo:1))
Tematické prehliadky bášt a mestskej radnice v piatich dňoch počas celého leta. Tento projekt organizujeme v spolupráci s Trnavským šermiarskym cechom a návštevníci majú počas cca. 90 minút možnosť vzhliadnuť západnú časť krídla mestskej radnice a 2 bašty mestského hradného opevnenia vo svetlách ohňov a fakieľ. V živých vstupoch sa dozvedia niečo o živote v meste, remeslách starých Trnavčanov a nechýba ani šerm či malé prekvapenie na záver.

"Stredovek pod hradbami" a jeho už 2. ročník počas Tradičného Trnavského Jarmoku (TTJ) v dňoch 9. a 10. septembra 2011organizujeme rovnako v spolupráci s Trnavských šermiarskym cechom. Počas dvoch dní  majú návštevníci možnosť vzhliadnuť vojenské tábory, šermiarske a umelecké vystúpenia či  prácu starých remeselných majstrov. Deti si zajazdia na koňoch, zastrieľajú z lukov a kúš, zistia ako sa hrali ich rovesníci pred stovkami rokov a na všetko dohliadne náš špičkový zabávač a šašo. Farebné tábory a vône stredovekej kuchyne doplní ešte zvuk stredovekých gájd a šalmajov. Myslíme však aj na náročnejších, od hluku trhovísk, táborov a kolbísk sa budú môcť utiahnuť na stredoveké vokálne koncerty, prednášky a diskusie do priľahlej veže v opevnení. Časť Trnavy pod hradbami sa tak opäť vráti o pár rokov späť k svojim slávnym začiatkom. (http://festival.tsc.sk)

"Festival stredovekého života" na hrade Červený kameň 6. – 7. augusta 2011. Je to podujatie, ktoré bude mať toto leto svoju premiéru. Avšak účinkujúci (viac ako 150) na tomto festivale patria k absolútnej špičke Česka a Slovenska, čo sľubuje skutočne nezabudnuteľný zážitok pre všetkých návštevníkov. Už zo samotného názvu je zrejmé, že pôjde o festival, ktorý dokumentuje a približuje každodenný život ľudí v minulosti – s tematickým zameraním na stredovekú Európu. Návštevníci sa zoznámia s historickými tábormi, vybavením, remeslami a kuchyňou, v ktorej sa varia dobové jedlá podľa dochovaných receptov. Čaká na Vás všetkých bohatý program šermiarskych vystúpení, koncertov a to všetko s veľkolepým zakončením v podobe ohňovej – UV šou. Pre najmenších sú pripravené najrôznejšie atrakcie a spolu s rodičmi si budú môcť vyskúšať streľbu z historických lukov, či jazdu na koni. (http://festival.kompania.sk)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 8. februára. Tento deň je Dňom pre bezpečnejší internet. Meniny má Zoja.
  • 07.02.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Na Ulici Jána Hollého v Pobedime sa v piatok 3. februára šmyklo osobné auto tak, že ostalo visieť prednou časťou…
  • 06.02.2023, 23:47
  • Krimi / Spravodajstvo / Región
streda, 8. februára 2023
Meniny má Zoja, zajtra Zdenko