Viete, aký vysávač je najvhodnejší do vašej domácnosti?

  • Nezaradené
  • 29. júna 2011, 15:56
  • Autor:inz

Široká ponuka jedného z domácich spotrebičov na trhu má nesmierne množstvo kladov, no aj jednu nevýhodu. Vybrať si ten správny je čoraz náročnejšie. Ani u vysávačov to nie je inak. Líšia sa funkciami, výkonom, šírkou príslušenstva. Niektoré sú lepšie na jemné koberce, iné na podlahy a niektoré dokonca vysávajú samy v našej prítomnosti. Ako si vybrať ten najvhodnejší vysávač, sme sa rozprávali s Janou Junásovou, dlhoročnou odbornou predajkyňou z OD DOMOSS TECHNIKA.

Aké sú jednotlivé typy vysávačov?

– Poznáme asi päť typov: suché, nazývané i vreckové, bezvreckové, s vodným filtrom, akumulátorové a tie najnovšie robotické.

V čom sa líšia, komu by ste ten – ktorý typ odporučili?

– Suché sú najrozšírenejšie a vo všeobecnosti i najvýkonnejšie. Sú ideálne do domácností so psom alebo mačkou. Existujú i takzvané suché eko-vysávače. Tie šetria energiu, sú z recyklovateľných materiálov a cenovo i výkonom sú porovnateľné s klasickými. Bezvreckové majú tú výhodu, ako už názov napovedá, že netreba dokupovať vrecká. No po každom vysávaní ich treba vyčistiť, lebo pri znečistenom filtri sa znižuje sací výkon. Ale ďalší typ má už údržbu celkom jednoduchú. Akumulátorové vysávače sú na dobíjanie. Čiže nie sú napájané cez kábel. Majú však výrazne slabší výkon ako spomínané dva. Obľúbené sú napríklad v rodinách s malými deťmi. Niečo sa vysype a rýchlo sa to povysáva, kým sa to neroznesie po dome. Niektoré typy majú dokonca i adaptér do auta. Čo sa týka vysávačov s vodným filtrom, tie majú slabší výkon, aby sa vlhkosť nedostala do motora, no na jemné koberce sú ideálne. Ale často stačí dokúpiť k suchému len adekvátne príslušenstvo.

Čo posledný hit – robotické vysávače?

– O nich vie už pomaly každý. Majú svoje výhody: jednoduchá údržba, sú samostatné a plne automatické. Trochu menej vhodné sú do domácností s vyššími kobercami, to pre ne môže znamenať prekážku.

Začali ste o príslušenstve, na čo pri kúpe netreba zabudnúť?

– Výber príslušenstva a vo veľkej miere i typu vysávača ovplyvňuje zariadenie domácnosti. Či prevažujú koberce, alebo tvrdé podlahy. Ak koberce, tak treba vyšší výkon – aspoň 2000 W. Čo sa týka príslušenstva, je dobré, aby vysávač mal elektrickú rotačnú alebo aspoň vzduchovú kefu.
Pričom elektrická je napájaná priamo z motora, čiže je výkonnejšia. U podláh je to oveľa jednoduchšie a často stačí najmä adekvátna hubica, aj keď existujú i špeciálne typy vysávačov so špeciálnym príslušenstvom. Potom pri kobercoch i podlahách sa vyplatí mať malú kefku na sedačky a štrbinovú hubicu na menej prístupné miesta, napríklad pri radiátoroch. Samozrejme, špeciálnu kapitolu tvoria filtre do vysávača.

V čom? Nie je snáď filter ako filter?

– To sa mýlite. Okrem klasických sú dostupné i takzvané hepafiltre. Sú určené do domácností s alergikmi, pretože veľmi účinne zachytávajú aj roztoče. Čo sa ešte týka filtrov, nikomu neodporúčam ich prať alebo ručne vysypávať. Pri praní sa tkanina zrazí, vzduch neprúdi, ako by mal, a prach sa vracia do motora, obaľuje ho a hrozí, že motor zhorí. To isté pri ručnom vysypávaní. Drobný prach ostáva vo filtri. A obzvlášť neodporúčam vysávať omietku po maľovaní. To všetko ostane rovno na motore.

Akú radu by ste dali na záver čitateľom ohľadom kúpy vysávačov?

– V prvom rade si treba povedať, že to nie je žiadna veda. Najlepšie bude, ak sa zastavia u nás, poradia sa a vyberú si. Majú garanciu, že kúpia spotrebič od overeného výrobcu, čiže pri správnej údržbe im bude slúžiť dlhé roky a navyše môže využiť náš systém kúpy tovaru na splátky bez navýšenia. Koniec-koncov, ani s dobrým vysávačom nemusí byť upratovanie radosť, ale môže trvať kratšie.

0 Shares

Najnovšie správy

Téma „piešťanského aquaparku“ bude pre piešťanských politických populistov zrejme večná. V predchádzajúcom týždni sa pri nej pristavil i regionálny politik,…
  • 08.02.2023, 23:16
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 9. februára 2023
Meniny má Zdenko, zajtra Gabriela