Kniha týždňa: Sophiina voľba (William Styron)

  • Kultúra a spoločnosť
  • 20. júna 2011, 08:30
  • Autor:M. Gajdošíková

Zorientovať sa v množstve ponúkaných titulov súčasného knižného trhu je niekedy veľmi náročné. V spolupráci s kníhkupectvom Bene Libri vám pomôžeme vybrať si ten najzaujímavejší v rubrike Kniha týždňa. Tento týždeň dávam do pozornosti dotlač brilantného románu Sophiina voľba od autora Williama Styrona. Vydavateľstvo: Ikar

Americký prozaik William Styron v románe Sophiina voľba originálnym spôsobom spracoval tému druhej svetovej vojny, nacistických vyhladzovacích táborov a „zlaté roky“ povojnovej Ameriky.

Začínajúci spisovateľ Stingo, postava s výrazne autobiografickými črtami, nás zavedie do New Yorku roku 1947. Ubytuje sa v dome, kde stretáva sympatický mladý pár. Krásnu Poľku Sophiu a jej priateľa, psychicky chorého Nathana. Stingo sa s obidvoma spriatelí. Je svedkom vášnivého a deštruktívneho vzťahu. Citlivo podáva príbeh svojej neopätovanej lásky k Sophii. Stáva sa pre ňu dôverníkom. Sophia  pred ním postupne odkrýva svoju minulosť z predvojnového Poľska,  následne z koncentračného tábora, na prahu smrti. Napokon prezradí aj najväčšie tajomstvo – drastické rozhodnutie, ktoré ju prenasleduje celý život.

Kniha Sophiina voľba zanechala vo mne neuveriteľne silný dojem. Je románom, ktorý sa nám vryje do pamäti navždy. Tento román bol aj sfilmovaný – hlavnú postavu Sophie si zahrala americká herečka Meryl Streep.

Uvedený titul si môžete zakúpiť v kníhkupectve BeneLibri, Winterova 31 (bývalý Mliečny bar), Piešťany. Tel: 033/7730541

0 Shares

Najnovšie správy

Piešťanským atlétom z klubu Funny athletics sa na halových majstrovstvách Západoslovenského atletického zväzu, ktoré sa konali v sobotu 21. januára…
  • 05.02.2023, 00:02
  • atletika / Školy / Piešťany / Šport
Dnes je pondelok 6. februára. Tento deň je Svetovým dňom bez mobilu. Meniny má Dorota.
  • 05.02.2023, 22:25
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 6. februára 2023
Meniny má Dorota, zajtra Vanda