Bylinkárka radí: Jahody a ich liečivé účinky (2)

  • Kultúra a spoločnosť
  • 10. júna 2011, 14:52
  • Autor:Anna Kopáčová

Bylinkárka Anna Kopáčová z Vrbového sa alternatívnou liečbou zaoberá od chvíle, keď sama potrebovala pomoc. Je držiteľkou certifikátu, ktorý ju oprávňuje pestovať a spracovávať liečivé rastliny. Pozná všetky bylinky, ktoré rastú v našich lesoch, na lúkach i v záhradách. Tentoraz vám porozpráva o využití lesných i pestovaných jahôd pri liečení rôznych zdravotných problémov a ponúkne vám aj niekoľko užitočných receptov. Dozviete sa aj o ich využití v kozmetike.

Výplach ústnej dutiny, hlasiviek a afty: 10 PL listov lesnej jahody varíme v 1L vody prikrité 15 minút. Necháme odstáť 10 minút a podľa možnosti vyplachujeme ústa.

Z mladých čerstvých jahodových lístkov lesnej jahody je čaj vhodný pre malé deti. Z plodov jahody pestovanej si môžeme spraviť jahodový kokteil, marmeládu, džem, jahodové želé, zavárané jahody, jahody vo víne a ďalšie dobroty.

V kozmetike :


Výživná maska z jahodovej drene – do roztlačených záhradných jahôd  (15 g) prilejeme trochu mlieka a dobre premiešame. Masku natrieme na tvár a necháme pôsobiť 20 minút. Potom tvár umyjeme smohlovým záparom /smohla lek./ Jahody obsahujú síru, ktorá veľmi priaznivo pôsobí na pokožku.  

Zábal z listov lesnej jahody – listy lesnej jahody namočíme do olivového oleja, pokvapkáme ich citronovou šťavou a priložíme na pokožku. Navrch dáme vlhký teplý obklad.  Zábal po 30 minútach omyjeme teplou vodou.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 2. februára. Tento deň je Svetovým dňom zasväteného života a Svetovým dňom mokradí. Meniny má Erik, Erika.
  • 01.02.2023, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
V obmedzenej prevádzke bola už niekoľko týždňov, no od stredy 1. februára bude zrušená úplne. Pobočku Slovenskej pošty na Staničnej…
  • 02.02.2023, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 2. februára 2023
Meniny má Tatiana, zajtra Erik, Erika