POZRITE SA: Kráľ Madagaskaru sa vrátil do Vrbového

  • Spravodajstvo / Región
  • 1. júna 2011, 10:32
  • Autor:Viera Dusíková

VRBOVÉ – Vrbovčania budú mať novú fontánu na hlavnom námestí. Na veľkej betónovej zemeguli bude sedieť ich najznámejší rodák, svetobežník a kráľ Madagaskaru – gróf Móric Beňovský. Maliar Igor Piačko ho stvárnil v podobe filmového hrdinu, Jozefa Adamoviča.

„Sochu podľa jeho návrhov vyhotoví z bronzu akademický sochár Anton Gábrik,“ povedal nám primátor mesta Ján Jánoška. „Zatiaľ ešte nevieme presne povedať, akým spôsobom bude technicky vyhotovený vodný systém fontány, chceme to vymyslieť tak, aby voda sochu nepoškodzovala, uvažovali sme aj nad tým, že by voda striekala podobne ako piešťanská hravá fontána pri bývalom Mliečnom bare, ale nie sú vylúčené ani iné možnosti,“ doplnil Jánoška.Zemeguľu, na ktorej bude sedieť Móric Beňovský bude v strede obopínať symbolická umelecká obruč – bronzové výjavy z ciest svetobežníka, ktorý sa z Vrbového dostal až na Madagaskar, kde si ho zvolili za kráľa, a na jeho dobrodružných výpravách si vyslúžil aj väzenie na Sibíri, odkiaľ sa mu vďaka svojmu dôvtipu podarilo ujsť.Podľa primátora, poslanci sa zhodli na tom, že Móric Beňovský sa k historickému koloritu Vrbového hodí viac, ako druhý návrh, ktorý mesto obdržalo na posúdenie. Ten bol poňatý príliš moderne a aj draho. Dielo by malo stáť štyridsaťtisíc eur. Vrbovčania ho zaplatia z daru, ktorý mesto obdržalo od sponzora.
((myvideo:1))

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 9. augusta. Tento deň je Medzinárodným dňom solidarity s bojom žien v Juhoafrickej republike a Namíbii, Dňom…
  • 08.08.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 9. augusta 2022
Meniny má Ľubomíra, zajtra Vavrinec