Bažant Pohoda 2011: Legendy PULP, MADNESS a LE PAYACO sú potvrdení

  • Kultúra a spoločnosť
  • 29. marca 2011, 15:33
  • Autor:Mário Gešvantner/(red)

Chýba už len sto dní do začiatku letného multikultúrneho festivalu Bažant Pohoda 2011 a organizátori môžu zverejniť mená ďalších vystupujúcich interpretov – legendárne britské skupiny Pulp a Madness či domácich sympaťákov Le Payaco.

Pulp je späť!
Britská hudobná formácia Pulp patrí k zásadným skupinám deväťdesiatych rokov. Počas svojej kariéry vydala sedem úspešných albumov, z ktorých sa po celom svete predalo viac ako 10 miliónov kusov.
Po šesťročnej prestávke sa legendárna skupina vracia späť. Šesť pôvodných členov Nick Banks, Candida Doyle, Steve Mackey, Russell Senior, Mark Webber a samozrejme frontman Jarvis Cockerpočas zahrá svoje najväčšie hity na niekoľkých hudobných festivaloch, medzi inými aj na Bažant Pohode.
„Nepôjde o reunion, my sme sa vlastne nikdy nerozpadli, len sme po vydaní posledného albumu jednoducho spoločne nekoncertovali,“ vyjadril sa pred časom Jarvis Cocker. Pulp je späť a ich koncert bude určite patriť k vrcholom festivalového programu.Madness dokáže, že nepatrí do starého železa

Organizátorov rovnako teší potvrdenie skupiny Madness.  Táto sedemčlenná zostava je dodnes, hádam, najznámejším predstaviteľom ska, hoci svoj vznik datuje na rok 1976. Preslávili sa hitmi ako One Step Beyond, It Must Be Love či House of Fun.
V rokoch 1980 až ‘86 sa držali 214 týždňov v britskom singlovom rebríčku, čo sa podarilo len UB 40. Kapela účinkuje s menšími prestávkami dodnes. V roku 2009 vydala zatiaľ posledný album The Liberty of Norton Folgate, ktorým dokázala, že zďaleka nepatrí do starého železa.
Koncert Madness sme mali možnosť vidieť v zaplnenej londýnskej O2 Aréne – skvelá šou zostavená z ich najväčších hitov i nových skladieb. Z pódia doslova sálala pozitívna energia. Veríme, že tomu tak bude aj na trenčianskom letisku. 

Le Payaco – slovenská legenda

Aj napriek mladému veku patrí skupina Le Payaco k legendám slovenského hudobného priemyslu. Traja skvelí muzikanti a zároveň speváci – gitarista Tomáš Sloboda, basák Martin Štempel a bubeník Juraj Vitéz, ktorých v začiatkoch dopĺňal aj gitarista Stano Petrov, vytvorili pesničky patriace k tomu najlepšiemu, čo na Slovensku kedy vzniklo. Ich tvorba spája popovú ľahkosť s kreativitou alternatívnych či gitarových kapiel. Povestní sú aj výbornými textami a fantastickými koncertami.
Skupina, žiaľ, svoju činnosť ukončila pred piatimi rokmi. Po rozpade sa každý z jej členov úspešne venoval iným projektom, vďaka čomu ich spätne možno považovať za akúsi „super skupinu“. Tomáš založil formáciu Sounds like this. Martin je jedným z lídrov Diega, držiteľa Radio Head_Awards 2009 za album roka. Juraj sa stal hosťujúcim členom Slobodnej Európy a rozbehol projekt Datasystem, s ktorým vydá v máji debutový album. Po piatich rokoch si opäť všetci spolu zahrajú. Otázne je, ktoré skladby zo svojich piatich unikátnych albumov vyberú do exkluzívneho koncertného programu pre Bažant Pohodu.

„Le Payaco považujeme za najlepšiu slovenskú alternatívno-popovú kapelu v histórii. Ich pesničky majú nezameniteľný šarm a štýl. Sme hrdí, že opäť zaznejú naživo práve na našom festivale,“ raduje sa riaditeľ Agentúry Pohoda Michal Kaščák.

„Od roku 2006 sme spolu nekoncertovali ani nehrali a každý z nás sa venoval výlučne iným projektom, robotám a kapelám. Vždy sme však vedeli, že jedného dňa si spolu ešte zahráme, no netušili sme, kedy ten správny impulz príde. Nechávali sme to na prirodzený chod udalostí. Okolnosti to zariadili tak, že správny čas prišiel tento rok a správne miesto je náš obľúbený festival – Bažant Pohoda,“ hovoria o svojom nečakanom návrate členovia kapely.

Pribúdajú potvrdení účinkujúci…

V ostatných dňoch pribudli do tohtoročnej dramaturgie festivalu ďalšie zaujímavé mená – britská skupina Pulled Apart by Horses, ktorú Observer označil za najlepšiu live skupinu Británie súčasnosti, temné trio Esben and the Witch, americká math popové trio Battles, ale aj kultoví predstavitelia ska Tokyo Ska Paradise Orchestra či ich japonský krajan DJ Krush.
Z česko-slovenskej hudobnej scény nebudú chýbať džezmeni Jiří Stivín a Peter Lipa. V úvodný večer Bažant Pohody 2011 vystúpi All Stars Open Band, zložený z hudobníkov popredných slovenských skupín ako Hex, Para, Diego, Vetroplach, Slobodná Európa či Sounds Like This.

Na 15. ročníku festivalu sa okrem iného predstavia aj Moby, Portishead, Lamb, M. I. A., Public Image Ltd., Beirut, Imogene Heap a mnohí ďalší.

Aktuálne informácie o ďalších potvrdených interpretoch nájdete na www.pohodafestival.sk.

foto: www.pohodafestival.sk
video: www.youtube.com

0 Shares

Najnovšie správy

pondelok, 18. januára 2021
Meniny má Bohdana, zajtra Mário, Drahomíra