Basa išla do hrobu z Námestia slobody

  • Kultúra a spoločnosť / Podujatia
  • 9. marca 2011, 16:37
  • Autor:Viera Dusíková

PIEŠŤANY – Po rokoch Piešťanci pochovávali basu bez mestských úradníkov. Námestím slobody sa v utorok 8. marca od štvrtej hodiny popoludní niesli najskôr veselé tóny Vavrineckej trojky a „Krakovienskych“ šabľovníkov so slaninou na vztýčených mečoch a vajcami v košíku.

Vystriedal ich nárek plačiek nad basou uloženou na márach. Námestie bolo plné zvedavcov od najmenších v kočíku a na ramenách oteckov, až po dôchodcov s paličkami.  Všetci dostali veselé požehnanie od folkloristických kňazov , ale aj symbolické pripomenutie: „memento mori“  vyjadrené mávnutím kosy smrtky.
„Nastáva nám ludé smutná hodzina, už nám naša milá basa umíra. Umíra, umíra, dze duša pójde, takú prechlastanú Peter nepríjme….Už ide do hrobu, nesce sa jej žit, lež ju pochováme, dajme jej napit. Zbohom tu spočívaj basa premilá, aby si sa k Velkej noci zbudzila,“ znela smutná rozlúčka s basou,  ktorú „ludé pokladali za dobrú prátelku, a tak sa s nou lúčili jako s frajerku aj so slivovicu v štamprlíku.“
V závere slávnosti sa Piešťancom v prvej línii ušli chrumkavé a chutné pagáče z mestského kultúrneho strediska a kto chcel, zapil ich sladkou medovinou, pretože vonku bolo zimšie ako v chladničke.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 9. augusta. Tento deň je Medzinárodným dňom solidarity s bojom žien v Juhoafrickej republike a Namíbii, Dňom…
  • 08.08.2022, 23:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 9. augusta 2022
Meniny má Ľubomíra, zajtra Vavrinec