Vrbovčania a Krakovianky v Nemecku

  • Spravodajstvo / Región
  • 24. októbra 2010, 09:16
  • Autor:(ľb/pk/dd)

VRBOVÉ – Začiatkom októbra odcestovali do nemeckého mesta Allstedt dve delegácie z nášho okresu. Svoje družobné mesto navštívili vedúci predstavitelia mesta Vrbové na čele s primátorom Ivanom Borovským a ďalšiu delegáciu tvorili zástupkyne obce Krakovany.

„Naším cieľom bolo podpísanie zmluvy o spolupráci na ďalšie obdobie,“ vysvetlil primátor Vrbového. Nemeckí hostitelia ho pri tejto príležitosti ocenili ako prvého Slováka čestným občianstvom mesta Allstedt a zápisom do zlatej knihy mesta. Poctu mu osobne odovzdal starosta mesta Allstedt, Jürgen Richter. Ivan Borovský mu na oplátku udelil zlatú Pamätnú medailu mesta Vrbové. Na slávnosti, ktorá sa uskutočnila na allstedskej radnici 2. októbra, ocenili aj 26-ročného miestneho rodáka Dominika Kunerta, ktorý s nasadením vlastného života vyslobodil tri ženy z horiaceho auta.

V nedeľu 3. októbra Nemci slávia 20. výročie zjednotenia republiky. Obyvateľov východonemeckého Allstedtu prišli pri tejto príležitosti pozdraviť priatelia zo západonemeckého mesta Trendelburg (Hesensko) na čele so starostom Bernhardom Klugom. „Popoludní toho istého dňa sme sa zúčastnili aj milej slávnosti. Naši priatelia ju venovali nielen oslave zjednotenia, ale aj 65. výročiu založenia dobročinnej organizácie Volkssolidarität, ktorá spolupracuje s obcou Krakovany. Preto ich prišlo pozdraviť aj päť zástupkýň Krakovian,“ vysvetľuje Ivan Borovský. 

„Nemecká organizácia Volkssolidarität, ktorá vykonáva činnosť v meste Allstedt, je dávnym partnerom folklórnej skupiny Krakovienka,  Domu  opatrovateľskej služby Krakovany a skupiny dobrovoľníkov zo Slovenského Červeného kríža v Krakovanoch. Slovensku neznáme hnutie pôsobiace na území Nemecka založili po vojne s myšlienkou nenechať nikoho samého a bez pomoci. Vtedy nešlo len o opatrovanie starých ľudí, ale po vojne bolo treba dať pomocnú ruku všetkým, čo prežili útrapy vojny. Tradícia nenechať nikoho opusteného a bez pomoci pretrváva podnes. Z drobných skupín ľudovej pomoci sa stalo jedno z najväčších hnutí v Nemecku. Patria mu škôlky, školské jedálne, domovy dôchodcov, poskytujú ošetrovateľské služby v mieste bydliska tých, čo to potrebujú,“ povedali nám Elena Krestová, Dagmar Dzurová a Ľudmila Štefanková. 

0 Shares

Najnovšie správy

I keď by mali byť ľudia predovšetkým doma, prípadne sa presúvať na prechádzky či športovanie mimo civilizácie, stále sa nájdu…
  • 31.03.2020, 10:38
  • Piešťany
utorok, 31. marca 2020
Meniny má Benjamín, zajtra Hugo