Predstavujeme piešťanských prváčikov (3.)

  • Kultúra a spoločnosť
  • 17. októbra 2010, 10:11
  • Autor:P. Krajčik

PIEŠŤANY – Spojená škola Piešťany je názov pre tri školy, ktoré sa nachádzajú na rôznych miestach – na uliciach Valová, Žilinská a ZŠ pri nemocnici. Spolu na týchto školách vyučujú 94 žiakov, ale ich počet sa mení, pretože žiakov prijímajú na základe posudku od lekárov, špecialistov a psychológov.

V škole na Valovej ulici je 40 žiakov zaradených do A-variantu, čo predstavuje mentálne postihnutie ľahšieho stupňa. Na Žilinskej ulici sú žiaci s kombinovaným – mentálnym a pohybovým postihnutím, teda B-variant, a variant C sú deti s prvkami autizmu. V tomto školskom roku nastúpili do prvého ročníka štyria žiaci. Trom z nich sa učitelia venujú v triede B-variantu a jeden je autista.

Navštívili sme túto školu, aby sme sa od tých, ktorí sa s láskou a trpezlivosťou venujú deťom, ktoré sa nemôžu začleniť do bežného vyučovacieho procesu, dozvedeli, ako prebieha vyučovanie, vyžadujúce osobitný prístup. „U nás sa každý žiak vzdeláva podľa individuálneho učebného plánu, ktorý mu prispôsobujeme na mieru. Žiakov s menším mentálnym postihnutím učíme všetky predmety ako na bežnej škole. U žiakov, kde je mentálne postihnutie väčšie, rozvíjame zmyslovú výchovu.

Zameriavame sa na to, aby sa naučili základy sebaobsluhy a vedeli komunikovať,“ takto predstavil svoju prácu učiteľ v triede s kombinovaným postihnutím Mgr. Peter Lendvay. V tejto triede vyučuje aj Mgr. Jana Kvaková, ktorá za najťažšie na tejto práci považuje to, že výsledky sa u detí dosahujú veľmi ťažko, „ale oni vám to zase vrátia svojou láskavosťou. Je to určite iné ako u zdravých detí. Nečakáme veľké napredovanie v učení ako u zdravých, ale často nás milo prekvapia.“
Pedagógovia veľmi úzko spolupracujú aj s rodičmi, aby mohli pre každého prispôsobiť individuálny vzdelávací cyklus podľa jednotlivých potrieb detí. O tom, že táto ich námaha nie je márna, svedčia aj rôzne ocenenia v umeleckých a literárnych súťažiach. Za najväčší problém považujú zaradenie týchto detí do bežného života po skončení školskej dochádzky. „Chýbajú nám chránené dielne, kde by mohli ľudia s postihnutím pracovať a naďalej sa rozvíjať. Rokovali sme aj so Slovenskou chránenou dielňou, ale potrebovali by sme ešte väčšiu podporu od rodičov, aby sme mohli pre tieto deti urobiť viac,“ povedal nám riaditeľ školy Miroslav Majtán. 

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 12. mája. Tento deň je Európskym dňom minerálov, Svetovým dňom ošetrovateliek, Svetovým dňom spravodlivého obchodu a Medzinárodným…
  • 12.05.2025, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
V rámci brigády s názvom Natrime si svoje mesto dostali staré zábradlia v Piešťanoch nový náter. Dobrovoľníci sa na spoločnej…
  • 11.05.2025, 09:02
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je utorok 13. mája. Tento deň Dňom tulipánov. Meniny má Servác.
  • 13.05.2025, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Podvodníci, ktorí sa snažia všemožnými praktikami vylákať peniaze od samostatne žijúcich seniorov, úradovali aj v Piešťanoch. Do reakcie sa nám…
  • 11.05.2025, 00:01
  • Krimi / Piešťany / Spravodajstvo
utorok, 13. mája 2025
Meniny má Servác, zajtra Bonifác