ZÁHRADA: Hrušky prečisťujú črevá

  • Nezaradené
  • 13. októbra 2010, 10:29
  • Autor:

PIEŠŤANY – Odborník Jozef Šimko zo Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch informuje o tom, na čo všetko sú dobré hrušky.

Hrušky sú významným ovocným druhom a pestujú sa vo všetkých svetadieloch. Značnú popularitu majú aj u nás, v počte ovocných stromov sú hrušky na treťom až štvrtok mieste, v úrode na jeden strom im patrí prvenstvo. Hrušky sú ľahko stráviteľným ovocím, pomáhajú pri zažívaní – prečisťujú črevá a odstraňujú zápchu, pôsobia mierne dezinfekčne a majú aj ďalšie pozitívne účinky na náš organizmus.

Obsahujú pektín, provitamín A, vitamíny B, kyselinu listovú aj vitamín C a veľké množstvo vody. Obsah vody má priaznivý vplyv na doplňovanie tekutín v tele aj diétny význam. Hrušky sú bohaté na vitamín A, vitamín C, E, draslík a meď. Nezanedbateľný je aj výskyt vitamínu B, a to hlavne pod šupkou. Hrušky obsahujú okrem vitamínov najmä vápnik, fosfor a ľahko stráviteľné cukry. Majú antibakteriálny, močopudný a posilňujúci účinok. Hrušky patria medze najmenej alergizujúce zo všetkých ovocí. Práve pre toto sa niekedy používala ich šťava ako prvá pre malé deti.

Hrušky prečisťujú črevá, odstraňujú zápchu a iné poruchy trávenia. Plody alebo šťava sa používa v ľudovom liečiteľstve pri obezite, močových kameňoch, vysokom krvnom tlaku. Varené a pečené sa používajú proti kašľu a záduchu, odvar zo sušených hrušiek proti hnačkám. Z hrušiek sa vyrábajú mušty, sirupy, džúsy, lekvár, džem, kompóty, ale aj liehoviny, tiež sa sušia. Dajú sa konzumovať surové, ale neodporúča sa ich kombinovať s mliekom, uplatňujú sa aj v kuchyni, v múčnikoch a sladkých jedlách, ovocných aj iných šalátoch, ale aj zapečené s mäsom. K mäsu môžeme pridať aj hruškové pyré. Hrušky sa tiež dobre kombinujú s plesňovými syrmi, dusia sa vo víne alebo sa aj vyprážajú. Z jesenných odrôd je najkvalitnejšia Boscova fiaska. Plody sa zberajú už koncom októbra a konzumne dozrievajú koncom novembra V chladnejších oblastiach ju nahrádza Konferencia. Plody sa zberajú v polovici septembra a konzumne dozrievajú po dvoch troch týždňoch.

Ázijské hrušky sú pre nás ešte malou neznámou, ale v poslednom čase sa dosť odrôd rozšírilo aj u nás a aj dopyt je čoraz väčší. Ázijské hrušky patria na celom svete medzi najšťavnatejšie ovocie. Pochádzajú z Číny a Japonska. Od svojho vzniku sa vyšľachtilo vyše 1000 druhov hlavne z druhov Pyrus pyrifolia a Pyrus ussuriensis, predtým známe ako jablkohrušky. V japončine Nashi znamená hruška, Sha li v čínštine piesok hruška. Stromy sú bujného vzrastu a prakticky vôbec ich nenapádajú choroby a škodcovia.

Niektoré druhy môžu kvitnúť skôr ako hrušky, čo pri neskorších mrázikoch môže byť problém. Stromy rodia veľmi bohato. Najlepšie chutia plody, ktoré dozrejú na strome. Dužina je veľmi šťavnatá, pevná, bielej farby s vôňou a príchuťou hrušiek, pričom každá odroda má svoju charakteristickú arómu. Keď ich chceme skladovať, musia sa oberať tesne pred dozretím. V chladničke vydržia asi štyri týždne. Na dozretie musíme dávať pozor, lebo ázijské hrušky aj po prezretí neopadávajú. Majú potom veľmi nepríjemnú aromatickú chuť.

0 Shares

Najnovšie správy

I keď by mali byť ľudia predovšetkým doma, prípadne sa presúvať na prechádzky či športovanie mimo civilizácie, stále sa nájdu…
  • 31.03.2020, 10:38
  • Piešťany
V aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa, ktorý je v predaji od utorka nájdete množstvo najmä regionálnych udalostí.  
  • 31.03.2020, 09:29
  • Kraj / Piešťany / Spravodajstvo / Región
utorok, 31. marca 2020
Meniny má Benjamín, zajtra Hugo