ZÁHRADA: Zeler zvyšuje potenciu a znižuje cukor

  • Nezaradené
  • 6. októbra 2010, 11:11
  • Autor:

Odborník Jozef Šimko zo Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch radí všetkým, ktorí majú problémy s cukrovkou, nadváhou, krvným tlakom aj potenciou. Odporúča im zeler.

Zeler je dvojročná rastlina. Aromatický zeler bol známou zeleninou už v stredoveku a dnes možno len ťažko povedať, či je viac zeleninou, alebo koreninou. Pochádza z prímorských oblastí južnej Európy a Ázie. Jeho pestovanie na poliach a v záhradách sa v Európe rozšírilo v 18. storočí. Zeler používali ako posvätnú rastlinu už starí Gréci a Rimania. Spolu s Egypťanmi ju považovali za symbol zármutku a smrti. U nás sa pestuje zo semien ako zelenina.

Zeler je nielen známa zelenina, ale aj dôležitá liečivá rastlina. Používajú sa všetky časti vrátane semien. Vňať je bohatá na vitamíny a minerály. Je vhodná ako potravinový doplnok pre chorých na cukrovku. Éterické oleje a sedanolid majú povzbudzujúci účinok na zažívacie orgány. Betakarotén neutralizuje voľné radikály. Kálium reguluje krvný tlak a obeh. Uľahčuje zbaviť sa stresu. Vďaka bohatému obsahu draslíka upokojuje nervy a zlepšuje subjektívny stav.

Vňaťový je lepší ako koreňový. Je vynikajúcou zložkou redukčnej diéty. Zdrojom výraznej zelerovej vône je veľké množstvo éterických olejov, ktoré pôsobí aj antibakteriálne a antimykoticky v tráviacom trakte a sú tiež dezinfekciou močových ciest. Zeler je tiež prírodné diuretikum. Rovnako znižuje krvný tlak. Najzdravší je, samozrejme, zeler surový, napríklad v šalátoch, vňaťou možno prizdobiť polievku a ďalšie pokrmy, môžeme vyrábať aj zelerovú šťavu – napríklad v kombinácii s mrkvou.

Používa sa pri liečbe reumatizmu, pri poruchách trávenia a močového mechúra, posilňuje nervy, napomáha pri odvodňovaní, znižuje krvný tlak, čistí črevá a znižuje obsah cukru v krvi. Keď ho budete pripravovať, nezabudnite partnerovi spomenúť, že je výborným posilňovačom potencie. Podporuje imunitný systém, má schopnosť zastaviť príznaky chrípky a prospieva nášmu srdcu. Ďalej sa v zelere nachádza draslík a sodík, ktoré regulujú vylučovanie vody z tela. Stimulujú tvorbu moču, regulujú rovnováhu tekutín v tele, a tým sa podieľajú na vyplavovaní škodlivín z tela. Zeler tiež znižuje zlý tlak a cholesterol v krvi a pôsobí preventívne proti rakovine.

0 Shares

Najnovšie správy

Každý bude musieť preukázať svoju totožnosť a uviesť telefónne číslo, cieľ cesty a jej účel. Kto nebude rešpektovať obmedzenie pohybu,…
  • 07.04.2020, 13:15
  • Krimi / Nezaradené / Piešťany / Spravodajstvo / Región
utorok, 7. apríla 2020
Meniny má Zoltán, zajtra Albert