Slovenské osobnosti medicíny vo svete (59): 20. storočie

  • Kultúra a spoločnosť
  • 18. júna 2010, 10:51
  • Autor:

PIEŠŤANY – Seriál o osobnostiach so slovenskými koreňmi, ktorí dosiahli významné svetové úspechy v medicíne, pripravuje pre Piešťanský týždeň Prof. Jozef Rovenský. Aktuálne diely nájdete na internetovej stránke vždy v sobotu predpoludním. Dnešný diel je venovaný Pavlovi Pafkovi

Pavol PAFKO
* 3. 7. 1940 Bratislava – lekár, traumatológ, chirurg

V roku 1963 ukončil štúdium na Fakulte všeobecného lekárstva na Univerzite Karlovej v Prahe. V roku 1972 ukončil odborné chirurgické vzdelanie druhou atestáciou. Vedecký titul kandidát vied (CSc.) získal v roku 1981, v roku 1986 bol menovaný docentom, v roku 1989 získal titul doktor vied a v roku 1990 získal akademický titul profesor. Od roku 1992 bol menovaný prednostom III. chirurgickej kliniky Prvej lekárskej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe.

Z profesijného pohľadu boli pre Pavla Pafka dôležité – jeden dlhodobý zahraničný pobyt (NSR) a viaceré krátkodobé zahraničné pobyty (New York, Pittsburg, Toronto, Viedeň, Moskva, Lipsko, Upsala). Prof. Pafko je považovaný za mimoriadnu chirurgickú autoritu doma aj v zahraničí, predovšetkým vďaka svojim veľkým úspechom v hrudnej chirurgii. V roku 1997 ako prvý v postsocialistickom tábore uskutočnil transplantáciu pľúc, pričom dnes súbor jeho pacientov s transplantovanými pľúcami prevyšuje 140. Takéto operácie sa okrem Českej republiky zatiaľ v žiadnej z krajín bývalého východného bloku nerobia. Pred niekoľkými rokmi Pavol Pafko operoval aj bývalého českého prezidenta Václava Havla.

Okrem práce v motolskej nemocnici sa venuje aj pedagogickej činnosti na LF UK v Prahe a publikačnej činnosti. Bol menovaný poradcom ministra zdravotníctva Davida Ratha. Zároveň je členom výboru Českej chirurgickej spoločnosti, zástupcom Českej a Slovenskej republiky vo výbore Európskej asociácie hrudných chirurgov, predsedom sekcie hrudných chirurgov pri Českej chirurgickej spoločnosti. S kolektívom vydal učebnicu praktickej laparoskopickej a torakoskopickej chirurgie a niekoľko ďalších monografií.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 22. októbra. Tento deň je Medzinárodným dňom porozumenia koktavosti a Svetovým dňom misií. Meniny má Sergej.
  • 22.10.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
V aktuálnom vydaní Piešťanského týždňa, ktorý je v predaji od utorka nájdete množstvo najmä regionálnych udalostí.
  • 22.10.2019, 00:02
  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Spravodajstvo / Šport / Blogy
utorok, 22. október 2019
Meniny má Sergej, zajtra Alojzia