Piešťany žili tri dni remeslami

  • Kultúra a spoločnosť / Podujatia
  • 23. mája 2010, 08:55
  • Autor:Viera Dusíková

PIEŠŤANY – Od Kolonádového mosta až za Evu si uplynulý víkend rozložili svoje stánky remeselníci zo Slovenska, Čiech, Poľska, Chorvátska, Izraelu a iných európskych krajín, aby priamo pred očami divákov rozohrali nádherné divadlo remeselnej výroby.

Kováči tu dúchali mechy a v pahrebe rozohrievali železo, aby ho potom na nákove kladivkom kuli až dovtedy, kým z neho nevykúzlili nádherný svietnik, alebo lopatku, košikári zaliati slnkom sedeli uprostred kúpeľného parku na drevených stolčekoch a plietli kŕmidlá pre vtáčiky: "Veď tie nebeské stvorenia nám skrášľujú náš život, tak prečo by sme sa im my, ľudia nemali odvďačiť niečím krásnym," smiala sa košikárka z Nového Mesta nad Váhom Viera Vrtichová, švagriná známej speváčky Heleny Vrtichovej.

Opodiaľ sa deťúrence aj s rodičmi točili na drevenom kolotoči a chlapi plieskali bičmi raz na jednu, raz na druhú stranu. Neďaleko sochy Sisi sa kúrilo pod keramickou pecou, v ktorej vypaľovali keramiku remeselníci z Poľska, za nimi paličkovali chorvátske čipkárky z mesta Pag odeté v špeciálnych naškrobených čepcoch, pri vodovode s vajcovkou paličkovala Mária Mizeráková z Pobedima najzložitejšiu čipku Európy a kúsok od nej bolo veselé Bratislavčanky, z nich jedna o dušu pichala do bábiky špeciálnou plsťovacou ihlou, ďalšia plietla z ľanu uško na tašku a tretia vyrábala handričkových koníkov z modrotlače a ľanu.
Chlapi tu hrali na fujarách, ale aj spiežovcoch, ďalší krútili hrnčiarske kruhy, dlátom vyrazávali z lipového dreva umelecké skvosty."Toto je moja maturitná práca," chválil sa mladý rezbár Miroslav Kukučka z Modrého kameňa a s úsmevom na perách nám ukázal, prečo z nádherného predmetu – obrovskej koreničky dostal trojku. "Chcel som, aby bola pekne vyzdobená aj odspodu a maturitná komisia mi to ohodnotila ako nedostatok, lenže ja si za svojim stojím a keď niečo urobím, musí to byť pekné z každej strany, aj odspodu!"

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. júla. Tento deň je Svetovým dňom UFO. Meniny má Berta.
  • 02.07.2022, 00:05
  • Dobré ráno, Piešťany!
Na Námestí slobody v Piešťanoch sa opäť pomáhalo. Desiatky trampolín „horeli“ pod nohami aktívnych žien, ktoré si prišli zaskákať na…
  • 02.07.2022, 23:02
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
nedeľa, 3. júla 2022
Meniny má Miloslav, zajtra Prokop