Chránil cestu na Moravu

  • Cestovanie
  • 29. apríla 2010, 16:41
  • Autor:Regina Hulmanová

PIEŠŤANY – V Piešťanoch a okolí sa nachádza viacero zaujímavých výletných lokalít. Pripomeňte si ich v krátkosti spolu s nami a dozviete sa fakty, o ktorých ste možno ani netušili. Snáď vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť s blízkymi počas víkendu. V tomto čísle vám predstavíme hrad Dobrá voda.

Hrad sa nachádza v rovnomennej obci, v Dobrovodskej kotline, obklopenej lesom. Chotár obce je zaujímavý nielen hradom týčiacim sa nad obcou, ale i krasovým územím – Dobrovodský kras a neprístupnými jaskyňami Klenová a Slopy. Hrad je zaujímavý i svojou polohou. Rozprestiera sa na ceste vedúcej z Považia až na Moravu. V minulosti bola významnou dopravnou trasou a hrad bol jej ochrancom.

Výstup na zrúcaniny je možný dvoma spôsobmi, po dvoch značkách – modrej a červenej, ktoré sa však krátko pod hradom spájajú do jedného chodníka vedúceho k hradu. Červená značka nás prevedie zaujímavosťami chotára a jej začiatok je pri dedinskom kostolíku. Prvou zastávkou v úvode cesty je miestny cintorín, kde sa nachádza hrob Jána Hollého, ktorý tu prežil svojich posledných šesť rokov života. Pamiatke tohto národovca je venovaná i pamätná izba na farskom úrade. Miestny cintorín je zaujímavý i ukážkou historických náhrobných kameňov, vyrobených domácimi ľuďmi.

Les, začínajúci za cintorínom, je veľmi miernou a ľahkou prechádzkou a asi po desiatich minutách nás prekvapí opustenými a chátrajúcimi zvyškami náhrobných kameňov židovského cintorína. Chodník nás ďalej postupne zavedie k zrúcanine hradu, ktorý nás uvíta pomerne zachovanou juhozápadnou delovou baštou predhradia. Ruiny Dobrovodského hradu nás ohromia svojou mohutnosťou a z východnej časti hradu i príjemne potešia výhľadom. Pri túlaní sa hradom musíme použiť fantáziu a domýšľavosť, nakoľko o jednotlivých častiach informujú len občasné tabuľky.

Označená je napríklad delová bašta, komín kozubu či toaleta. Ostatné historické a geografické informácie nájdete na oficiálnej stránke obce Dobrá Voda. Pokračovaním od hradu po červenej značke nás chodník zavedie krátkym a miernym stúpaním na Skalie. Z tohto vyhliadkového miesta sa môžeme potešiť nielen výhľadom na Dobrovodský hrad z iného pohľadu, ale môžeme nazrieť i do neprístupnej jaskyne Slopy, ktorej vstup je ukrytý za skalami.

0 Shares

Najnovšie správy

Centrum voľného času Ahoj v Piešťanoch zorganizovalo v stredu 8. septembra v rámci náboru do záujmových krúžkov Deň otvorených dverí.
  • 19.09.2021, 00:01
  • Mladí dnes / Piešťany
Dnes je nedeľa 19. septembra. Tento deň je Dňom vzniku Slovenskej národnej rady. Meniny má Konštantín.
  • 18.09.2021, 23:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Od založenia Dobrovoľného hasičského spolku vo Vrbovom uplynulo minulý rok 140 rokov. Napriek tomu, že všetko bolo na túto významnú…
  • 19.09.2021, 00:02
  • Spravodajstvo / Región
nedeľa, 19. septembra 2021
Meniny má Konštantín, zajtra Ľuboslav, Ľuboslava