Videoreportáž: Švajčiarky víťazkami majstrovstiev

• Hokej / Šport
  • 9. apríla 2010, 19:34
  • Autor:SZĽH/ online redakcia, video: P. Sedláčik

AKTUALIZOVANÉ
PIEŠŤANY – Záverečným hracím dňom vyvrcholil v piatok v Piešťanoch svetový šampionát I. divízie hokejistiek do 18 rokov. Už v prvom stretnutí od 12.00 h sa vo „finále“ medzi Švajčiarskom a Francúzskom rozhodovalo o družstve, ktoré postúpi do elitnej kategórie MS 18-ročných.

Hokejistky Švajčiarska zvládli úlohu favoritiek a postúpili do elitnej kategórie majstrovstiev sveta hráčok do 18 rokov, keď v rozhodujúcom súboji o prvenstvo zdolali Francúzsko vysoko 9:1.

Švajčiarsko – Francúzsko 9:1 (4:0, 1:0, 4:1). Góly: 6., 48. Stadlerová, 7. Stanzová, 11., 26., 50.  Waidacherová, 19., 41., 49 Benzová – 49. Fohrerová

Piešťanský šampionát vyvrcholil večerným súbojom o 3. miesto, v ktorom slovenské hokejistky po vyrovnanom priebehu stretnutia a nervydrásajúcom závere zdolali Rakúšanky najtesnejším rozdielom a obhájili tak bronzové medaily z vlaňajších premiérových MS 18 I. divízie.
Úvod stretnutia o 3. miesto patril Rakúšankám aj vďaka dvom vylúčeniam slovenských dievčat. Brankárka Budajová však bola pozorná a súperkám nedovolila skórovať. Na slovenskej strane hrala prím prvá formácia s kapitánkou Čupkovou, ktorá najskôr v 10. minúte vybojovala stratený puk a dostala sa až pred rakúsku brankárku Marchhartovú, no netrafila odkrytú časť bránky. V 18. minúte mala Čupková opäť gól na hokejke, ale po individuálnej akcii opäť stroskotala na rakúskej brankárke. V 23. minúte mal počas presilovky prvý slovenský útok veľký tlak, ale gól nepriniesol. V 26. minúte sa opäť predviedla v dobrom svetle brankárka Budajová, keď zneškodnila "tutovku" Willenshoferovej.
V záverečných sekundách neskončil v sieti ani pokus Rakúšanky Meixnerovej a tak aj po dvoch tretinách diváci v Piešťanoch gól nevideli. Vytúženého gólu saslovenské hokejistky dočkali v 48. minúte počas 32-sekundovej presilovky o dve hráčky, keď brankárku Marchhartovú prestrelila od modrej čiary obrankyňa Olosová. V 53. minúte mohla v presilovke zvýšiť Staroňová, ale jej backhandový pokus mieril len do rakúskej brankárky. Počas presilovky v 58. minúte unikla našej obrane Meixnerová, ale jej nájazd bravúrne zneškodnila Budajová. 61 sekúnd pred koncom tretej tretiny odvolali rakúski tréneri brankárku a súperky hrali presilovky 5:3, keďže na trestnej lavici sedeli dve slovenské a jedna rakúska hráčka. Slovenky sa nakoniec ubránili a tešili sa zo zisku bronzových medailí z MS.

SLOVENSKO – RAKÚSKO 1:0 (0:0, 0:0, 1:0). Góly: 48. Olosová, Rozhodovali Axelssonová (Švéd.) – Leetová (Est.), Sándorová (Maď.). Vylúčené 6:10, presilovky 1:0, oslabenia 0:0, 410 divákov.
Zostava SR: Budajová – Novotná, Olosová, Balašová, Michalcová, Luptáková, Vulganová – Staroňová, Lučová, Čupková – Miháliková, Bondorová, Ihnaťová – Želonková, Časnochová, Štofanková – Stašová, Sakalíková, Sabolčinová.

Igor Andrejkovič (tréner SR 18): „Do turnaja sme vstupovali s tým, že by sme veľmi radi obhájili bronzové medaily z vlaňajška. Som rád, že sa to dievčatám podarilo. Dnes už bolo na hre oboch tímov cítiť, že to bol piaty zápas v priebehu siedmich dní, no zápasu napriek tomu nechýbal náboj a napätie. V závere zápasu počas rakúskej presilovky sme mali aj kúsok šťastia, ale možno práve to nám chýbalo v závere zápasu s Francúzkami. Musím vyzdvihnúť dievčatá za prístup k celému turnaju a predvedenú hru."

Nicol Čupková (kapitánka SR 18 a najužitočnejšia hráčka turnaja (MPV) podľa direktoriátu): „Bol to vyrovnaný zápas, dlho bol stav 0:0 a až v poslednej tretine sme dali gól. V závere sme si povedali, že nesmieme zápas stratiť tak ako proti Francúzkam, tréner nám to prízvukoval aj počas oddychového času. Sme nesmierne šťastné, že sme najtesnejší náskok udržali."
Jana Budajová (brankárka SR a najlepšia brankárka turnaja): „Bol to veľmi vyrovnaný zápas. Po našom góle sa „to" začalo a posledných päť minút to boli nervy… Dievčatá mi v zápase veľmi pomohli, som rada že som ich tiež podržala. Teraz nie je dôležité, že som si udržala čisté konto, ale, že sme dokázali zvíťaziť a získali sme bronzové medaily."

Výsledky ďalších zápasov:
Finále
ŠVAJČIARSKO – FRANCÚZSKO 9:1 (4:0, 1:0, 4:1). Góly: 6., 48. Stadlerová, 7. Stanzová, 11., 26., 50. Waidacherová, 19., 41., 49 Benzová – 49. Fohrerová.

O 5. miesto:
NÓRSKO – KAZACHSTAN 9:2 (3:0, 3:2, 3:0). Góly: 7. Hansenová, 12., 32., 45., 46., 57. Dalenová, 15., 26., 33. Grasdalová – 29. Ryspeková, 34. Moldabajová.