V ostrovskej malotriedke štyria prváci

  • Spravodajstvo / Región
  • 16. decembra 2009, 12:14
  • Autor:Štefan Gregorička

OSTROV – Jednou z jedenástich malotriednych základných škôl v našom okrese, ktoré navštevujú žiaci prvého až štvrtého ročníka, je ZŠ v Ostrove. Škola má dve triedy – v jednej sa učia prváčikovia spolu s tretiakmi a v ďalšej druháci so štvrtákmi.

Triedna učiteľka Slávka Chlapíková má na starosti desať žiakov, no len štyria sú prváci. Boli sme zvedaví, ako sa tejto mladej učiteľke darí učiť hneď dva ročníky naraz: „Priznám sa, že keď som pred dvoma rokmi prišla do tohto typu školy, trochu som sa obávala. Malotriedna škola totiž prináša nielen pozitíva v menšom počte žiakov, ale aj negatíva, pretože v jednej triede sú dva rôzne ročníky.
Moje obavy sa však rýchlo rozplynuli. Výhodou malotriedky je i to, že deti sa naučia samostatnosti a práci v rušnejšom prostredí. Ja mám asi šťastie na deti, pretože tie moje sú snaživé a nevyrušujú. Tretiaci sa od začiatku roku snažili prvákom všestranne pomáhať. Vysvetľovali im, čo je šlabikár, písanie alebo čítanie. Vzťahy medzi žiakmi sa aj takto utužujú.
Vidieť to hlavne pri počítačoch, keď staršie deti pomáhajú mladším. Už od prvého ročníka sa u nás učí aj angličtina, preto s tretiakmi neraz komunikujem v tomto jazyku aj pri iných predmetoch. Prváčikovia to počujú a už v predstihu si zapamätajú niektoré slová." Štyria ostrovskí prváci sa momentálne učia písať „L". Učiteľka S. Chlapíková si pochvaľovala nielen šikovnosť detí, ale aj veľmi dobrú spoluprácu s ich rodičmi.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 21. mája. Tento deň je Svetovým dňom kultúrnej rozmanitosti pre dialóg a rozvoj. Meniny má Zina.
  • 21.05.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 22. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom biologickej rozmanitosti. Meniny má Júlia, Juliana.
  • 22.05.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 22. mája 2022
Meniny má Júlia, Juliána, zajtra Želmíra