Rady spotrebiteľom (24): NOTEBOOK, LAPTOP, NOŤAS…

  • Nezaradené
  • 4. decembra 2009, 08:08
  • Autor:Zuzana Hlúchová

Všetky tri slová sa vzťahujú na jeden jediný objekt – prenosný počítač. Pred viac ako desaťročím bol notebook neuveriteľnou novinkou, ktorou sa pýšili výhradne biznismeni či nadpriemerne zarábajúci milovníci PC techniky. Dnes je pre mnohých z nás tento pomocník nenahraditeľnou súčasťou každodenného života. Najmodernejšie modely majú so svojimi staršími súrodencami spoločné už len pomenovanie. Sú skladné, dizajnovo prepracované, ľahučké, spoľahlivé, no predovšetkým cenovo dostupné. Čo si treba všímať pri ich kúpe?

Študentský svet
Počítač je v dnešnej dobe pri štúdiu na vysokej škole nevyhnutnosťou. Akékoľvek úlohy či záverečné práce musia byť väčšinou spracované na PC, a ak aj nie, bez internetu sa študent nezaobíde. Ak radi pracujete aj po pracovnom čase, kúpa prenosného počítača je možno pre vás to pravé. Všetky súbory a dáta máte hneď po ruke, nemusíte sa spoliehať na zdroj elektrického napätia, a ak ho doplníte bezdrôtovým internetom, zostanete v obraze nech ste kdekoľvek. Notebook vám môže slúžiť ako malá prenosná kancelária. Umožní vám tráviť viac času s rodinou a pracovať úplne všade, aj počas cestovania hromadnou dopravou. V dnešnej dobe si môže dovoliť takmer každý. Najzákladnejšie modely kúpite už od 429 € (12 924,05 Sk). Pre študenta vysokej školy je notebook tiež to pravé. Spríjemní dlhé cestovanie, referáty či seminárne práce si môže písať rovnako doma ako na internáte a poznámky si môže zapisovať priamo do notebooku už počas prednášky.
Osobný počítač je ešte osobnejší so snímačom odtlačku prsta. Už sa viac nemusíte obávať o svoje dáta. Notebook so snímačom odtlačkov sa dá nastaviť tak, že sa k vašim dokumentom dostanete iba vy. Ak by sa dostal do rúk nepovolanej osoby, bol by jej úplne zbytočný, pretože sa bez vašej identifikácie nedá používať.
Malé, milé, praktické
Základnou výhodou, ktorú majú notebooky oproti stolovým počítačom, je flexibilita a prenosnosť. Mininotebooky, ktoré postupne ovládli PC svet, sú v tomto smere ešte o krok vpred. Kompaktný, ľahučký, skladný a výkonný prenosný počítač s uhlopriečkou už od 8,9“ sa zmestí do dámskej kabelky či do školskej tašky a je cenovo dostupný aj pre študentov. Vrátane operačného systému si ho môžete kúpiť už od 269 € (8103,89 Sk). V škatuli nájdete aj elegantnú brašnu, takže sa nemusíte báť, že by sa pri cestovaní ošúchal.
Notebookom s klasickými rozmermi nie je nič dlžný. Rovnako má wifi, zabudované reproduktory, kameru, touchpad aj čítačku kariet. Niektorým modelom z nižších rád chýba CD/DVD mechanika, ktorú však dokážu plnohodnotne zastúpiť USB vstupy. Je skvelým pomocníkom pri písaní, surfovaní po internete, ale aj na sledovanie filmov i počas cestovania. Ak do školy dochádzate, oceníte aj nenáročné rozmery sieťového kábla a výdrž batérie až do 8 hodín. Je vhodný aj pre začiatočníkov, ktorí sa v počítačovom svete ešte len učia orientovať. Niektoré typy majú dokonca prispôsobenú klávesnicu pre väčšie prsty, takže aj keď je notebook malý, jeho používanie vás v ničom neobmedzuje.
Pod stromčekom
Dve muchy jednou ranou. Tak by sa dalo charakterizovať spojenie notebook a mobilný internet. V niektorých špecializovaných predajniach sa dá pri kúpe prenosného počítača zakúpiť aj balíček internetových dát. Je to skvelý darček pre študentov, ktorý takto zostanú v kontakte so spolužiakmi, budú si môcť sťahovať materiály do školy, obľúbenú hudbu či vyhľadávať zaujímavosti absolútne kdekoľvek a kedykoľvek.
Zažeňte nudu
Čierne či strieborné notebooky sú jednoducho klasika. A klasikou nikdy nič nepokazíte. Ak však túžite po extravagancii, máte chuť nechať svoje divoké „ja“ prejaviť sa, popremýšľajte nad kúpou farebného notebooku. Okrem bielej sú niektoré modely dostupné aj v zelenej či červenej, mininotebooky sú dozdobené kvetmi či ornamentmi, jednoducho sa stačí len poobzerať v kvalitnej predajni a nájsť dizajn, ktorý vyjadruje vašu osobnosť. Práca s netradičným esteticky prešpekulovaným notebookom vám pôjde od ruky.
V neposlednom rade, pred samotnou kúpou akejkoľvek PC techniky sa poobzerajte po spoľahlivej predajni, kde si môžete byť istí ponukou len tých najkvalitnejších značiek, zárukou minimálne 24 mesiacov, záručným aj pozáručným servisom a odborným personálom, tým, že predávaná PC technika je kvalitná a od renomovaných výrobcov. Je to najdôležitejšia podmienka, aby vám váš počítačový miláčik vydržal čo najdlhšie a nespôsoboval vám zbytočné vrásky na čele. Ak ich cena presiahne aktuálne finančné možnosti, nákupom na splátky tento problém jednoducho vyriešite.

Odborným garantom seriálu je spoločnosť Domoss

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. júla. Tento deň je Svetovým dňom UFO. Meniny má Berta.
  • 02.07.2022, 00:05
  • Dobré ráno, Piešťany!
Na Námestí slobody v Piešťanoch sa opäť pomáhalo. Desiatky trampolín „horeli“ pod nohami aktívnych žien, ktoré si prišli zaskákať na…
  • 02.07.2022, 23:02
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
nedeľa, 3. júla 2022
Meniny má Miloslav, zajtra Prokop