Rady spotrebiteľom (22): NÁJDITE SVOJ IDEÁL

  • Nezaradené
  • 4. decembra 2009, 08:05
  • Autor:Zuzana Hlúchová

Pred niekoľkými rokmi sme so závisťou pozerali na hollywoodske filmy, kde herci používali mobilné telefóny veľké ako tehla. Dnes už má mobil takmer každý. A nie jeden. Rovnako na tom boli aj DVD prehrávače a rekordéry. Ich predchodcovia – prehrávače VHS kaziet, sú už v súčasnosti odsúdení na zánik. Potrebujete ich vymeniť za novšie modely? Čo by ste si mali všímať a na čo netreba zabudnúť pri kúpe čiernej techniky? Čítajte ďalej.

Budúcnosť je tu
Najchrumkavejšou chuťovkou spomedzi DVD rekordérov sú modely s pevným diskom. Oproti klasickým prehrávačom majú obrovskú výhodu – disponujú stále dostupnou pamäťou, na ktorú môžete nahrávať filmy a upravovať ich. Film, záznam z DVD nosiča či vlastnej videokamery si tak jednoducho uložíte priamo na disk DVD rekordéra, premažete nevydarené zábery, skrátite, vystrihnete titulky či nevhodné scény a jednoducho nahráte na ďalší DVD nosič alebo v upravenej podobe uložíte na harddisk (HDD). Skvelou výhodou je skutočne veľká pamäť týchto DVD rekordérov. Nemusíte sa obávať, že sa váš obľúbený celovečerný film, ktorý si chcete nahrať, nezmestí na nosič. Pri harddisku s veľkosťou 160 GB, 250 GB či dokonca 500 GB sa čas nahrávania nepočíta na hodiny, ale na dni či týždne.
Pokiaľ sa vám nahratý záznam vôbec nepozdáva, jednoducho ho vymažete podobne ako z pamäte počítača. Neprídete tak zbytočne o DVD nosič, nestrácate čas a o pár sekúnd už môžete nahrávať iný film. Zaujímavou funkciou je aj oneskorené prehrávanie. Predstavte si, že sledujete napínavý triler a presne v momente, keď by ste sa mali dozvedieť meno vraha, zazvoní telefón. Pri nahrávaní na DVD rekordér s harddiskom si film môžete dopozerať s niekoľkominútovým omeškaním oproti vysielaniu – môžete pozerať hneď, nemusíte čakať, až kým sa nahrávanie skončí. Alebo sa dá sledovať už nahratý záznam a popritom nahrávať ďalší. O tom by sa vám pri klasických DVD rekordéroch ani nesnívalo.
Komfortné výhody
Už sme si zvykli na fakt, že fotoaparát nám okrem fotiek nahrá aj video, mobil môžeme použiť aj na odosielanie mailov či MP3 prehrávač ako médium na ukladanie a prenos dát. Niektoré modely DVD prehrávačov a rekordérov tiež nemusia zostať zahanbené. Okrem klasického DVD nosiča vám dokážu prehrať napríklad aj záznam z USB kľúča. Aj pri formátoch prehrávaných súborov už takmer nie sú hranice. Zvládne prehrať záznam z diskov DVD, CD, DVD-RW, záznamy z fotoaparátov s príponou AVI, obrázky, DivX, zvukové záznamy a MP3.
Pri kúpe nového modelu by ste si mali všímať aj pripojiteľnosť prehrávača k TV či iným zariadeniam. Určite sa vyplatí zaobstarať si model s HDMI vstupom či slotom na pamäťovú kartu. V dnešnej digitalizovanej dobe sa akákoľvek novinka môže stať o pár mesiacov absolútnou nevyhnutnosťou. Práve preto sa vyplatí predovšetkým pri kúpe čiernej techniky siahať po najnovších a najlepšie vybavených modeloch.
Darčeky?
DVD prehrávač či rekordér je aj praktickým darčekom pod vianočný stromček. Možno sa vám to ani nezdá, ale Štedrý deň je tu už takmer o mesiac, preto by ste sa mali zamyslieť, čím potešiť svojich najbližších a vyhnúť sa zbytočnému predsviatočnému stresu v preplnených obchodných domoch. DVDčkom potešíte manžela či manželku, ktorí si budú môcť kedykoľvek pozrieť obľúbené filmy či záznamy z rodinných udalostí, rovnako deti, ktoré sa už viac nebudú musieť spoliehať iba na obmedzenú ponuku opozeraných rozprávok, ktoré nám rok čo rok servírujú televízie. Tiež ho oceníte v prípade, že si budete chcieť nahrať športový prenos alebo koncert, ktorý by ste v danom čase nemohli sledovať. Na DVD rekordéri s pevným diskom môžete nahrávať nepretržite televízne programy celé dni. Ani počas zimnej lyžovačky vám nič neunikne.
Kino v obývačke
Keď sa povie domáce kino, väčšina z nás si predstaví pohodlie, pukance a príjemný večer pri kvalitnom filme. Pri systéme domáceho kina je najdôležitejším atribútom zvuk. Pokiaľ vás dokáže obklopiť v uhle 360°, ponúkne strhujúci a neskreslený zážitok, dokáže vás vtiahnuť do deja a znásobiť atmosféru. Reproduktory domáceho kina sa dajú pripojiť okrem televízora, rekordéra pri niektorých typoch aj so satelitným prijímačom či hernou konzolou.
Investícia do čiernej techniky nie je niekoľkomesačná záležitosť. DVD rekordér či domáce kino sa stane novým členom vašej domácnosti. Nepodceňujte ich kúpu a navštívte špecializované predajne, kde si budete môcť vybrať z ponuky toho najlepšieho. Ak ich cena presiahne aktuálne finančné možnosti, nákupom na splátky tento problém jednoducho vyriešite.
Odborným garantom seriálu je spoločnosť Domoss

0 Shares

Najnovšie správy

Na Námestí slobody v Piešťanoch sa opäť pomáhalo. Desiatky trampolín „horeli“ pod nohami aktívnych žien, ktoré si prišli zaskákať na…
  • 02.07.2022, 23:02
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
Dnes je sobota 2. júla. Tento deň je Svetovým dňom UFO. Meniny má Berta.
  • 02.07.2022, 00:05
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 3. júla 2022
Meniny má Miloslav, zajtra Prokop