Hasiči upozorňujú: Doma horieť nemusí

  • Spravodajstvo
  • 4. decembra 2009, 11:54
  • Autor:tasr/online redakcia

PIEŠŤANY/TRNAVA – Na trnavskom úspešnom pilotnom projekte z minulého roka postavil Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) svoju tohtoročnú celoslovenskú preventívnu akciu Bývate bezpečne? U vás horieť nemusí.

Je zameraná na obyvateľov bytov v bytových domoch a upozorňuje na nebezpečenstvo vzniku požiarov v domácom prostredí."Sme radi, že sa naša myšlienka v širšom kontexte ujala a môžeme ju znovu realizovať aj v tomto roku," povedal vedúci oddelenia prevencie na Krajskom riaditeľstve HaZZ v Trnave Róbert Simeonov. V týchto dňoch trnavskí hasiči distribuujú viac ako 45 tisíc plagátov do všetkých miest a obcí v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) a rozdelia ich s pomocou správcovských spoločností do činžiakov. Na projekte spolupracuje aj Dobrovoľná požiarna ochrana SR.
Plagát upozorňuje na skutočnosť, že požiare v domácnostiach majú mnohokrát najtragickejšie následky a každý rok sa pri nich zrania a zomrú desiatky ľudí. "Na plagáte je informácia, ako sa správať pri vzniku požiaru a najmä ako mu predchádzať," informoval Simeonov. Upozorňuje, že najčastejšími príčinami požiarov sú neopatrnosť pri varení a fajčení, zdroje tepla, elektrotechnické vybavenia, podpaľačstva a hra detí s ohňom.
V TTSK zaznamenali vlani 168 a v tomto roku do konca novembra viac ako stopäťdesiat požiarov v tejto kategórii. Na Slovensku bolo spolu v roku 2008 770 takýchto požiarov a zomrelo pri nich 11 ľudí.
Samostatnou kapitolou sú podľa preventivistu KR HaZZ v Trnave únikové cesty. "V blokoch ľudia zapracú schodiská a chodby starým nábytkom, kvetináčmi, pred domami stoja autá až tesne pred vstupmi a naše vozidlá sa nemôžu dostať k požiaru," povedal Simeonov. Hasičské vozidlo pritom potrebuje podľa jeho slov 3,5 metra a s výškovou technikou dokonca 6 metrový priestor, aby sa dostalo k zásahu.
Ďalšou etapou projektu Bývate bezpečne? U vás horieť nemusí bude anketa, ako ľudia preventívnu akciu hasičov  zaregistrovali.
V Piešťanoch sa o tejto problematike dozviete viac už v pondelok 7. decembra. V mestskej knižnici sa uskutoční prednáška pre verejnosť.

0 Shares

Najnovšie správy

Na Námestí slobody v Piešťanoch sa opäť pomáhalo. Desiatky trampolín „horeli“ pod nohami aktívnych žien, ktoré si prišli zaskákať na…
  • 02.07.2022, 23:02
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
Dnes je sobota 2. júla. Tento deň je Svetovým dňom UFO. Meniny má Berta.
  • 02.07.2022, 00:05
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 3. júla 2022
Meniny má Miloslav, zajtra Prokop