Blog J. Pekaroviča: “NEINŠPIRATÍVNE” Nemecko

 • Blogy / Blogy
 • 30. novembra 2009, 15:02
 • Autor:Jozef Peko Pekarovič

Keď to náhodou ešte neviete, tak som v čase tohto písania napojený na nemeckú sieť. Nie preto, že by to bolo lacnejšie, ale preto, že to je skutočne lacnejšie…

Všetko tu funguje tak nejako inak… nemôžem si na to zvyknúť. Týždeň som tuho rozmýšľal, kde je chyba. A skutočne chyba tu je. Všetko je tu presne stanovené, – všetko, vrátane ľudí, funguje úplne presne ako počítačový program.

Lístok na autobus, či vlak si zakúpite na každej zástavke. Za pomoci dotykového displeja a dvojminútovej maturity to zvládne každý, kto aspoň trochu ovláda jeden zo siedmych najrozšírenejších európskych jazykov. Tieto mašinky sú tak šikovné, že vám dajú na výber hneď niekoľko variant, pričom si môžete aj zarezervovať miesto vo vlaku.
O možnostiach prestupov ani nehovorím… spočíta aj koľko času vám bude trvať na stanici pešo prejsť od jedného vláčiku k druhému, a či ten prestup v pohode stihnete. Keď máte na prestup dlhší čas, ponúkne vám možnosť občerstvenia, ktorú máte po ceste a to aj s cenami nápojov!!!

Nad každou sedačkou je display, kde je napísané, od ktorej stanice po ktorú, je toto miesto rezervované. A to bez ohľadu na to, či ste si ten lístok zakúpili pred pol rokom, alebo tesne pred naskočením do vlaku.

O „vymakanosti“ križovatiek so „spústou“ senzorov, aby vedel počítač prepočítať rýchlosť kolóny a presmerovať vás na rýchlejšiu cestu, už ani nehovorím. Taxíky prepojené GPS a synchronizované cez internet? Päť sekúnd po tom, čo nadiktujete vodičovi, kam potrebujete odtrepať, vám odrecituje presnú sumu, ktorú budete platiť. V prípade, že sa ponáhľate, ponúkne Vám obchádzku aj s novou cenovou kalkuláciou.

Školenie sa začína o ôsmej, nie 7:59 a ani o 8:01. Keď osem, tak osem.
Prestávky sú na sekundu dodržiavané. Školiteľ nepotrebuje ani zvonček na chodbe, ako mávali naši učitelia. Stačia mu švajčiarske hodinky na zápästí, a všetko je ako má byť. Nikto sa tu nikam neponáhľa, všetci všetko stíhajú na minútu presne.
Večer chcete ísť na pivo, dohodnete sa trebára na nejakú siedmu dole v bare. Človek príde sedem desať a všetci na o neho strachujú, či sa mu niečo nestalo, veď povedal, že príde o siedmej. O tom, že má nachystanú stoličku, a desať minút načapované pivo už ani len nepochybujte. Popolník samozrejme tiež…

Už viem, čo mi vadí, prečo som taký nesvoj. Mne chýba chaos, rozbité špinavé ulice kúpeľného mesta, zasmradené kaviarne, neplatné dopravné predpisy, nedostatok miesta na parkovanie, meškajúce vlaky, nekonečné fronty pred pokladňami v supermarketoch, nejasné ceny taxíkov, nevkusná pešia zóna, plagátmi oblepené všetko, smradľavé kontajnery, posprejované historické budovy a paneláky, nekvalitné polozhnité potraviny na pultoch.

Už sa teším domov, tu je to príliš dokonalé….

Najnovšie správy

Dnes je piatok 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš.
 • 20.07.2018, 08:00
 • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Na sídlisku rodinných domov Floreát v Piešťanoch už niekoľko dní svieti biely matrac z manželskej postele vyhodený pri smetných nádobách.
 • 20.07.2018, 11:00
 • Piešťany / Spravodajstvo
Sladká studená pochúťka obľúbená u malých i veľkých patrí už neodmysliteľne k letu. Kedysi sa v Piešťanoch predávala zmrzlina na…
 • 21.07.2018, 09:00
 • Piešťany / Spravodajstvo
Obyvatelia piešťanských sídlisk sa z času na čas stretávajú s nepríjemným problémom. Tým sú preplnené nádoby na separovaný odpad, a…
 • 20.07.2018, 09:00
 • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je sobota 21. júla. Pred 138 rokmi sa v obci Košariská narodil generál Milan Rastislav Štefánik. Meniny má Daniel.
 • 21.07.2018, 08:00
 • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava