R. Kopún jedným šetrí peniaze, iným zlepší život

  • Nezaradené
  • 4. novembra 2009, 11:16
  • Autor:V. Dusíková, video: vd

PIEŠŤANY – Richard Kopún z Piešťan je síce postavou malý človiečik, ale srdce má veľké ako mlynské koleso. Pomestia sa mu do neho okrem jeho najmilších – manželky a troch detí – aj desiatky ľudí so zníženou pracovnou schopnosťou z celého Slovenska.

Zriadil si chránenú dielňu a v nej spolupracuje s niekoľkými zručnými a múdrymi kolegami.

Prečo ste sa dali na podnikanie?

– Uvedomil som si, že na Slovensku je veľa ľudí, ktorí aj keď sú nejakým spôsobom hendikepovaní, sú schopní odovzdať kus zo seba. Ak majú choré napríklad nohy, neznamená to, že ich ruky a hlava musia zaháľať. Naopak, vieme, aké divy robí v živote človeka pocit užitočnosti. A tak som sa rozhodol pomáhať ľuďom, ktorí chcú pracovať a tvoriť, ale pre zdravotné postihnutie nemajú možnosť ponúknuť svoje schopnosti a predať vlastné výrobky. To za nich robím ja na stretnutiach s firmami.

Aké služby, prípadne práce vykonávate?

– Funguje to tak, že niektoré práce alebo služby vykonávame na mieste, ktoré si dohodneme s firmou. Ďalšie dodávame z domu alebo z iných chránených dielní. Spolupracujeme aj s domovmi sociálnych služieb po celom Slovensku, vďaka čomu máme asi najširšiu ponuku služieb a výrobkov. Uvediem príklad. Ideme zhotoviť vianočný balíček ako objednávku z firmy, ktorá ho daruje svojim zamestnancom a partnerom.

Pri jeho tvorbe použijeme iba ručne zhotovené výrobky. Krabicu vyrába stacionár v Jakubove, keramiku vyrobí DSS vo Vranove nad Topľou, sviečky stacionár Impuls v Bratislave a my ručne vyrobíme vianočné pozdravy. V Piešťanoch mám aj kolegu – Ladislava Drahovského, ktorý ozdobuje črepníky technikou pieskovania. Sú to malé umelecké skvosty.

Viete pomôcť aj v administratíve?

– Snažíme sa ponúknuť prácechtivého človeka so zníženou pracovnou schopnosťou na rôzne pracovné miesta od práce vonku až po prácu v kancelárií. To preto, aby si vo firme odpracoval náhradné plnenie.
Nájdu u vás pomoc aj zdravotne ťažko postihnutí, ktorí si chcú založiť napríklad živnosť?

– Vieme poradiť aj realizovať pracovisko pre človeka so zníženou pracovnou schopnosťou alebo novú chránenú dielňu. Poznáme súčasnú legislatívu, vieme, čo j e v danej dobe výhodné robiť, máme celkom slušné kontakty.


Naším heslom je veta: Jedným ušetríme, druhým zlepšíme. Hendikepovaným pomôžeme skontaktovať sa s niekým, kto ich služby potrebuje, a podnikateľom pomôžeme znížiť odvody. Mnohí zdravotne postihnutí si trošku privyrobia, ale najmä nájdu zmysluplnú činnosť v kolektíve.

Slovenská chránená dielňa Kukorelliho 12, Piešťany
tel. 0911/415 610
e-mail: info@schd.sk
web: www.slovenska
chranenadielna.sk

0 Shares
Priestor pre vašu reklamu 728×90

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 21. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom turistických sprievodcov a Medzinárodným dňom materského jazyka. Meniny má Eleonóra.
  • 21.02.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Dnes je piatok 22. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom skautiek a Európskym dňom obetí zločinu. Meniny má Etela.
  • 22.02.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Služby mesta Piešťany tohtoročná snehová nádielka poriadne prevetrala. Januárové rekordné sneženie vyhnalo do ulíc nielen technických pracovníkov, ale aj takmer…
  • 21.02.2019, 12:00
  • Piešťany / Spravodajstvo
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava