R. Kopún jedným šetrí peniaze, iným zlepší život

  • Nezaradené
  • 4. novembra 2009, 11:16
  • Autor:V. Dusíková, video: vd

PIEŠŤANY – Richard Kopún z Piešťan je síce postavou malý človiečik, ale srdce má veľké ako mlynské koleso. Pomestia sa mu do neho okrem jeho najmilších – manželky a troch detí – aj desiatky ľudí so zníženou pracovnou schopnosťou z celého Slovenska.

Zriadil si chránenú dielňu a v nej spolupracuje s niekoľkými zručnými a múdrymi kolegami.

Prečo ste sa dali na podnikanie?

– Uvedomil som si, že na Slovensku je veľa ľudí, ktorí aj keď sú nejakým spôsobom hendikepovaní, sú schopní odovzdať kus zo seba. Ak majú choré napríklad nohy, neznamená to, že ich ruky a hlava musia zaháľať. Naopak, vieme, aké divy robí v živote človeka pocit užitočnosti. A tak som sa rozhodol pomáhať ľuďom, ktorí chcú pracovať a tvoriť, ale pre zdravotné postihnutie nemajú možnosť ponúknuť svoje schopnosti a predať vlastné výrobky. To za nich robím ja na stretnutiach s firmami.

Aké služby, prípadne práce vykonávate?

– Funguje to tak, že niektoré práce alebo služby vykonávame na mieste, ktoré si dohodneme s firmou. Ďalšie dodávame z domu alebo z iných chránených dielní. Spolupracujeme aj s domovmi sociálnych služieb po celom Slovensku, vďaka čomu máme asi najširšiu ponuku služieb a výrobkov. Uvediem príklad. Ideme zhotoviť vianočný balíček ako objednávku z firmy, ktorá ho daruje svojim zamestnancom a partnerom.

Pri jeho tvorbe použijeme iba ručne zhotovené výrobky. Krabicu vyrába stacionár v Jakubove, keramiku vyrobí DSS vo Vranove nad Topľou, sviečky stacionár Impuls v Bratislave a my ručne vyrobíme vianočné pozdravy. V Piešťanoch mám aj kolegu – Ladislava Drahovského, ktorý ozdobuje črepníky technikou pieskovania. Sú to malé umelecké skvosty.

Viete pomôcť aj v administratíve?

– Snažíme sa ponúknuť prácechtivého človeka so zníženou pracovnou schopnosťou na rôzne pracovné miesta od práce vonku až po prácu v kancelárií. To preto, aby si vo firme odpracoval náhradné plnenie.
Nájdu u vás pomoc aj zdravotne ťažko postihnutí, ktorí si chcú založiť napríklad živnosť?

– Vieme poradiť aj realizovať pracovisko pre človeka so zníženou pracovnou schopnosťou alebo novú chránenú dielňu. Poznáme súčasnú legislatívu, vieme, čo j e v danej dobe výhodné robiť, máme celkom slušné kontakty.


Naším heslom je veta: Jedným ušetríme, druhým zlepšíme. Hendikepovaným pomôžeme skontaktovať sa s niekým, kto ich služby potrebuje, a podnikateľom pomôžeme znížiť odvody. Mnohí zdravotne postihnutí si trošku privyrobia, ale najmä nájdu zmysluplnú činnosť v kolektíve.

Slovenská chránená dielňa Kukorelliho 12, Piešťany
tel. 0911/415 610
e-mail: info@schd.sk
web: www.slovenska
chranenadielna.sk

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. júla. Tento deň je Svetovým dňom UFO. Meniny má Berta.
  • 02.07.2022, 00:05
  • Dobré ráno, Piešťany!
Posledný júnový štvrtok podvečer spozorovali požiar stohu slamy s rozlohou asi 1800 metrov štvorcových pri poľnohospodárskom družstve v Dolnom Lopašove.
  • 01.07.2022, 11:53
  • Piešťanský týždeň / Spravodajstvo
sobota, 2. júla 2022
Meniny má Berta, zajtra Miloslav