Časť prvá – Ako sa nám žilo za totality?

  • História
  • 30. októbra 2009, 11:23
  • Autor:

PIEŠŤANY – Koniec bol už blízko. Pred dvoma desiatkami rokov sa nezadržateľne rúcal komunistický režim v bývalom Československu. Novembrové udalosti z roku 1989 ovplyvnili celú krajinu a nevyhli sa ani Piešťanom.

V nasledujúcich vydaniach vám prinesieme sériu príbehov pod názvom Dvadsať rokov po nežnej… Spomínate si? Mlieko za 2, liter benzínu za 8 korún. Niektorí Slováci stále s nostalgiou hovoria o cenách v obchodoch v časoch komunizmu. Odborníci však upozorňujú, že dnes už za nákup reálne zaplatíme zhruba toľko ako v roku 1989. S cenami totiž rástli aj naše platy. Môžeme navyše slobodne cestovať, hovoriť, čo si myslíme, a aj pojem „nedostatkový tovar" zo slovníka predajcov vymizol. Mesto Piešťany bolo pojmom i za totality.
A to najmä vďaka kúpeľom, ktoré dokázali svojimi liečivými účinkami a službami na úrovni prilákať množstvo hostí. Tí pochádzali nielen z vtedajšieho socialistického tábora. V roku 1989 ale bolo zrejmé, že éra totality speje do záhuby. Menili sa pomery v susednom Maďarsku, Poľsku, obrovské problémy mali komunisti v Nemeckej demokratickej republike. A najmä – kedysi mocný Sovietsky zväz mal dosť vlastných starostí. Aj v našom meste bolo cítiť, že sa niečo deje. Nikto ale netušil, ako to celé dopadne, zhodli sa pamätníci, ktorých oslovil Piešťanský týždeň.
Dôležitú úlohu stále zohrávala vtedajšia propaganda. „Ako vyzerala slovenská spoločnosť v stredu 15. novembra 1989, dva dni pred? V novinách nebolo ani stopy po tom, čo sa o dva dni chystá. Pravda, orgán KSS, Práca, orgán ROH a Smena, orgán SZM, písali v ten bežný deň uprostred bežného socialistického týždňa bežné veci: o tom, aké orgány komunistickej strany zasadli a o čom rozhodli, ako pracujúci plnia plány a imperialisti kujú intrigy," napísal v týždenníku .týždeň Peter Zajac. Ten patril medzi zakladateľov Verejnosti proti násiliu.

Život na sklonku totality komplikovali aj ťažkosti hospodárstva. Čakalo sa na nové autá Škoda Favorit aj chladničky zo Zlatých Moraviec. Nezvyklo otvorene o tom hovorila reportáž Televíznych novín Československej televízie. „My sme však do Calexu prišli s jediným cieľom – zistiť, či bude na domácom trhu dostatok kvalitných chladničiek a mrazničiek. Najmä tie druhé v obchodoch chýbajú. Preto patrili a často aj patria medzi takzvané podpultové tovary," odznelo na prelome októbra a novembra 1989 v televíznom vysielaní. Železná opona sa začala pomaly, ale isto rúcať aj v Československu.
Pokračovanie nabudúce. Dozviete sa, kto bol kto v Piešťanoch v roku 1989.

0 Shares

Najnovšie správy

Venujte pozornosť doleuvedenému dotazníku, vyplňte ho, ak chcete spolurozhodovať o športe v našom meste!
  • 04.06.2020, 08:38
  • Nezaradené / Piešťany / Spravodajstvo / Ostatné športy
Parkovisko na Nálepkovej ulici v Piešťanoch alebo veľké parkovisko „za Perlou“ opäť prešlo obnovou. Po novembrových obnovách asi tretiny asfaltu…
  • 04.06.2020, 00:02
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 4. júna 2020
Meniny má Lenka, zajtra Laura