Umelecké kováčstvo je kreatívna, ale aj tvrdá práca

  • Nezaradené
  • 15. októbra 2009, 11:30
  • Autor:(IP)

PIEŠŤANY/VRBOVÉ – Tridsaťjedenročný Roman Staník z Vrbového si na živobytie zarába originálnym spôsobom. Vyštudovaný umelecký kováč má svoju vlastnú prevádzku vo Vrbovom.

 Toto tradičné slovenské remeslo mu učarovalo a vníma ho nielen ako spôsob obživy, ale aj ako propagáciu ľudového remesla v spoločnosti.

Čo pre vás znamená kováčstvo? Kedy ste objavili v sebe záľubu pre toto remeslo?

– Umelecké kováčstvo som študoval na SOU železničnom v Trnave. Okrem vlastnej firmy som pôsobil v tomto odbore vo viacerých kovospracujúcich spoločnostiach, kde som získal prax a skúsenosti. Venujem sa mu už desať rokov. K tomuto remeslu priviedla láska ku kovu. Je to síce chladný materiál, no kreatívny človek mu pomocou ohňa môže vdýchnuť osobnosť a nezameniteľnú jedinečnosť. Tá vychádza práve z osoby umeleckého kováča.

Ako sa líši klasická „kováčina" od umeleckej?

– Kováčsku výrobu musíme odlišovať dokonca aj od zámočníctva. Ide o veľa druhov a spôsobov spracovania materiálov. Ako umelecký kováč nie som viazaný napríklad na používanie iba pripravených polotovarov, a tým môžem naplno vyjsť v ústrety požiadavkám klientov. Dobre odvedená práca je zároveň tou najlepšou vizitkou a potešením pre kováčskeho majstra. Moje remeslo je spojením kreatívnej činnosti, zmyslu pre estetiku a tvrdej práce vo vyhni.

Mohli by ste čitateľom Piešťanského týždňa ešte viac predstaviť vašu prácu?

– Okrem klasickej výroby brán, plotov, záhradného nábytku a doplnkov do interiéru sa venujem tvorbe umeleckých predmetov. Myslím si, že z kovu sa dá vytvoriť takmer všetko a netradičné požiadavky klientov beriem ako osobnú výzvu. Robil som napríklad kovový nábytok, postele, šatník, ale aj menšie veci, stojany na víno, kozubové náradie.

Koľko trvá ukovanie nábytku, napríklad postele?

– Urobiť kovovú posteľ trvá približne týždeň. Čistý čas pri kovaní kostry, doplnkov, pri zostavovaní a dokončovacích prácach jednej postele je približne štyridsať hodín. Robil som však aj náročnejšie práce. Napríklad výroba obojručného meča, teda kovanie, obrúsenie, vyleštenie a rúčka, môže trvať až sto hodín.

Veľa malých podnikateľov pocítilo pri svojej práci dopady hospodárskej krízy. Ako sa prejavila táto súčasná situácia vo vašom odbore?

– V poslednej dobe často sledujem, že zákazníci si vyberajú najjednoduchšie vzory, čím chcú minimalizovať náklady a konečnú investíciu. Čo sa týka veľkých zákaziek, napríklad na novostavbách, som nevidel veľké problémy. Snažím sa však ponúkať rôzne akcie, aby ľudia v rámci rozumného rozpočtu mohli využiť potenciál tohto krásneho remesla.

Čo vás inšpiruje, kde nachádzate nápady a nové myšlienky pri tvorbe umeleckých predmetov?

– Nápady získavam podobne ako iní umelci. Často sa prechádzam v prírode, a ak dostanem zaujímavý nápad, vytiahnem si skicár a hneď si všetko zakreslím. Nie je výnimkou, že takéto inšpirácie dostanem v spánku.

Ako sa o vás môžu ľudia dozvedieť? Máte aj stabilných zákazníkov, ktorí sa k vám vracajú?

– Myslím si, že za mňa hovorí dobre vykonaná práca. Pre zákazníkov, či už nových alebo stálych, mám na internete pripravené prezentácie a fotogalérie mojich výrobkov. Ponúkam aj možnosť dať si vytvoriť vlastnú grafickú ponuku, ale nie je výnimkou, že pracujem s návrhmi, fotkami a nákresmi, ktoré dostanem od zákazníkov.

Umelecké kováčstvo IRON ART nájdete na Hoštákoch 70/20 vo Vrbovom, tel. 0910/533 647. Romana Staníka môžete kontaktovať aj prostredníctvom stránky www.umeleckykovac.eu.

0 Shares

Najnovšie správy

V piatok 17. januára popoludní sa na okružnej križovatke v Piešťanoch pri Tescu stala dopravná nehoda. Došlo tu ku kolízii…
  • 17.01.2020, 16:44
  • Krimi / Piešťanský týždeň / Nezaradené / Spravodajstvo
Mnohí si v čase Vianoc urobili radosť výmenou domáceho zariadenia. Súčasťou toho by však malo byť aj správne, voči ostatným…
  • 17.01.2020, 08:00
  • Spravodajstvo
Nemocnici Alexandra Wintera sa podarilo zrenovovať fyziatricko-rehabilitačné oddelenie vo Vrbovom. Pacienti nemusia za procedúrami dochádzať až do Piešťan a v…
  • 18.01.2020, 00:01
  • Spravodajstvo / Región
sobota, 18. januára 2020
Meniny má Bohdana, zajtra Mário, Drahomíra