Holokrká sliepka ohrievala mačiatka

  • Kultúra a spoločnosť
  • 21. augusta 2009, 13:34
  • Autor:vd

VEĽKÉ KOSTOĽANY – Náhradné rodičovstvo funguje nielen vo svete ľudí, ale aj medzi zvieratami. Presvedčila sa o tom pani Agneša Kmeťová z Veľkých Kostolian, ktorej sliepka sa rozhodla opatrovať mačiatka.

Naša mica vrhla dve tigrované mačiatka v starom kŕmidle pre husi a večer si vyšla na lov. Neprítomnosť využila naša holokrká kvočka a sadla si do kŕmidla s mačiatkami. Zistila som to až na druhý deň, keď mačence pišťali od hladu. Darmo sa ich mama snažila odohnať sliepku, tá ju ďobala, kvokala a zúrivo si chránila svoje adoptívne deti," hovorí Agneša Kmeťová.

Mačka stiahla chvost a smutne obchádzala vo veľkom oblúku svoju sokyňu. Vtedy zasiahla gazdiná. Sliepku vyhodila z hniezda a dovolila mačke, aby nakŕmila hladošov. Lenže o pár hodín sa ozval žalúdok mamy mačky a vyšla na lov. Sliepka využila situáciu a opäť sa uhniezdila nad slepými mačiatkami, ktoré vykúkali spod jej peria ako kuriatka. Keď sa mačka vrátila z lovu, darmo bojovala o svoje deti, kvočka bola nekompromisná. Mačku doďobala tak, že sa už neodvážila k bojovníčke ani priblížiť.

„Keď som opäť začula nárek hladných mačiat, sliepku som na dva dni zavrela do chlieva. Zdalo sa, že ju kvokanie prešlo. Keď som ju vypustila, na mačiatka si už nespomenula. Lenže potom zmizla nadobro. Myslela som si, že ju niečo zadrhlo. Aké však bolo moje prekvapenie, keď sa o tri týždne objavila v zadnej časti dvora s kŕdlikom dvanástich kuriatok. Ani som nezistila, kedy nanosila vajíčka do provizórneho hniezda," dodala A. Kmeťová. A tak starostlivá sliepočka mohla konečne nasmerovať svoje materinské city k svojim ozajstným potomkom

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 8. júna. Tento deň je Dňom najlepších priateľov a Medzinárodným dňom oceánov. Meniny má Medard.
  • 07.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 9. júna 2023
Meniny má Stanislava, zajtra Margaréta