Archeológovia našli výrobňu zo 14. storočia

  • Spravodajstvo
  • 19. augusta 2009, 19:56
  • Autor:tasr/red

PIEŠŤANY/TRNAVA – Výrobný objekt z obdobia 14. až 15. storočia odhalili archeológovia počas záchranného výskumu na Halenárskej ulici v Trnave. Na pozemku, ktorý je určený na výstavbu polyfunkčného domu, odkryli pozostatky stavby väčších rozmerov.

Jej presný účel sa im však zatiaľ nepodarilo identifikovať. "Základy takéhoto typu objektu zatiaľ na území historického jadra Trnavy neboli objavené," uviedla pre Patrícia Pristachová zo Slovenského archeologického a historického ústavu.
Tím archeológov pracoval na pozemku od apríla 2009, v jeho zadnej časti objavili obilie a v strede potravinársku pec. Najcennejší objav sa nachádza blízko uličnej čiary.
"Táto časť Trnavy nebola v stredoveku v centre záujmu bohatšej vrstvy obyvateľov. Sústreďovali sa skôr okolo centrálneho námestia a potom kostolov. O tejto lokalite nie sú nejaké veľké záznamy ani v dobových knihách," spresnila Pristachová.
Nevýhodou pre dnešných odkrývačov dejín mesta je, že postupom storočí sa na pozemkoch stavali a prestavovali obydlia a kvôli novým prichádzalo k deštrukcii starších.  "Hneď vedľa výrobného objektu sme našli ďalšie, asi staršie pozostatky múru," dodala Pristachová. Okrem toho archeológovia na pozemku našli keramické a železné predmety a črepy. 
Archeológovia z viacerých inštitúcii kopali v tomto roku na niekoľkých miestach historického jadra Trnavy, zväčša pre potreby investorov nových stavebných zámerov. Výnimku tvoril výskum pri Bazilike sv. Mikuláša, kde katedra klasickej archeológie Trnavskej univerzity objavila pozostatky zatiaľ najstaršej známej sakrálnej kamennej stavby v Trnave.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 25. mája. Tento deň je Sviatkom sv. Urbana – patróna vinohradníkov, Medzinárodným dňom nezvestných detí a Dňom…
  • 25.05.2024, 00:02
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 27. mája. Tento deň Medzinárodným športovým vyzývacím dňom. Meniny má Iveta.
  • 27.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 27. mája 2024
Meniny má Iveta, zajtra Viliam