História populárnej hudby od 50. rokov 20. storočia (21)

  • Piešťany / Spravodajstvo
  • 13. augusta 2009, 08:02
  • Autor:Michal Serbin

V tejto súvislosti nie je možné zabudnúť na hudobný štýl kombinujúci juhoamerické piesňové harmónie s rytmickými štruktúrami a prvkami moderného džezu označovaný ako BOSSA NOVA.

Tento termín použil prvý krát brazílsky hudobný skladateľ Antonio Carlos Jobim. V roku 1957 nahral s gitaristom J. Gilbertom niekoľko vlastných skladieb, ktoré na obale platne označil reklamným sloganom bossa nova znamenajúcim novú vlnu. V Brazílii sa označenie rýchle ujalo a zásluhou amerických hudobníkov si získalo medzinárodný ohlas. Americký gitarista Charlie Byrd v roku 1961 absolvoval juhoamerické koncertné turné, v rámci ktorého ho zaujala brazílska hudba. Po návrate do USA v roku 1962 nahral s džezovým hráčom na saxofón Stanom Getzom na album s názvom Jazz Samba okrem iných aj skladby Jobina. Pod vplyvom tejto platne našla bossa nova svoje miesto v džezovej a populárnej hudbe. Nahrávky ako One Note Samba a Desafinado boli impulzom pre vznik módnej vlny spojovania prvkov džezu s brazílskou hudbou. Druhá so skladieb sa v britskom rebríčku v novembri 1962 dostala na 11. miesto. Getz nahral ďalšie albumy ako Big Band
Bossa Nova a Jazz Samba Encore. V roku 1963 vznikla v spolupráci s brazílskymi umelcami Jobinom, Gilbertom a speváčkou Astrud Gilbert skladba The Girl From Ipanema, ktorá sa o rok neskôr zaradila medzi populárne hity a v júli 1964 obsadila vo V. Británii 29. miesto a v rebríčku zotrvala desať týždňov. Potom, ako po roku 1965 zoslabol záujem o bossa novu, sa Stan Getz vrátil k svojmu pôvodnému džezovému štýlu.
Začiatkom 80. rokov sa vo Veľkej Británii objavila bossa nova v rockovom kontexte v súvislosti so záujmom skupín o salsu. Tento nový rockový smer reprezentovala desaťčlenná skupina Blue Rondo a la Turk, v ktorej hral brazílsky basový gitarista Kito Poncioni a hudobníci tmavej pleti Tholo Peter Tsegona a Mike Lloyd Bynoe. Dychovú sekciu tvorili trúbka a dva saxofóny. V britskom rebríčku uspeli s dvomi skladbami. V novembri 1981 s Me And Mr. Sanchez (40. miesto) a v marci s Klactoveesedstein (50. miesto). Popularitu získali aj albumy Chewing The Fat z roku 1982 a pod skráteným názvom Blue Rondo v roku 1984 vydaný album Bees Knees and Chickens Elbows. Jej členovia Mark Reily a Danny White v roku 1984 vytvorili podobný projekt Matt Bianco, ktorého názov vymyslel Poncione spojením talianskej podoby mien dvoch protagonistov. Najväčšími hitmi Matta Bianca sa stali v roku 1984 na 15. mieste GetOutOfYour Lazy Bed a rok na to Yeh Yeh na 13. mieste. Ozdobou súboru sa stala speváčka poľského pôvodu Basia Tzetzelewská. V roku 1991 dvojica nahrala s brazílskymi hudobníkmi album Samba In Your Casa s vynikajúcou verziou skladby Let It Whip americkej skupiny Dazz Band a brazílskymi rytmami ovplyvnených skladieb Macumba, You‘ re The Rhythm a Samba In Your Casa. Podobne orientované bolo trio Weekend tvorené speváčkou Alison Statton a hudobníkmi Simonom a Spikom Boothom. Ich albumy La Variete z roku 1982 a Live At Ronnie Scotts z roku 1983 hudobní kritici hodnotili ako vrchol splynutia rocku s viacerými hudobnými žánrami toho obdobia.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 1. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom detí a Dňom za správne rozhodnutie. Vo Vrbovom sa v…
  • 31.05.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Služby mesta Piešťany (SMP) od 29. mája opravujú vozovky miestnych komunikácií. Opravy budú prebiehať vždy striedavo na oboch stranách vozovky,…
  • 31.05.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 2. júna 2023
Meniny má Oxana, Xénia, zajtra Karolína