Rady spotrebiteľom (8): PERTE ROZUMNE

  • Nezaradené
  • 11. augusta 2009, 07:52
  • Autor:Zuzana Hlúchová

Naše prastaré mamy by nám určite závideli. Starostlivosť o domácnosť je dnes v mnohých ohľadoch omnoho jednoduchšia ako pred niekoľkými desaťročiami. O špinavé riady sa postará umývačka, piecť v teplovzdušnej rúre je radosť, príjemnú teplotu v interiéri zabezpečí klimatizácia a s odsávačom pár bude vzduch v kuchyni nasýtený len príjemnou vôňou.

Postarať sa o bezproblémový chod domácnosti vám nepochybne pomôže aj nová práčka.  Nájsť domácnosť, v ktorej sa perie v rukách, je v dnešnej dobe nadľudský výkon. Práčky nie sú žiaden luxus, na ktorý by ste museli šetriť dlhé mesiace či čakať v poradovníku. Ak nemáte dostatok financií, jednoducho si ju môžete kúpiť na splátky. Najmodernejšie modely nielen ochránia vašu bielizeň, ale rovnako šetrné sú aj k vašej peňaženke. Počas prania šetria vodu, elektrickú energiu a v neposlednom rade aj váš drahocenný čas.
Pohodlie nadovšetko
Prvotné zásadné rozhodnutie pred samotnou kúpou musíte učiniť úplne sami. Či si máte vybrať práčku plnenú zhora alebo spredu, najlepšie viete vy. Vo funkciách, poruchovosti, spotrebe energie či výkone sa v zásade nelíšia. Ide len o to, na čo ste zvyknutí a čo je vhodnejšie do vašej kúpeľne či kuchyne. Najmodernejšie modely sú vybavené mnohými bezpečnostnými funkciami, takže sa nemusíte báť, že by vaše malé dieťa omylom otvorilo dvierka na zapnutej spredu plnenej práčke či si nejakým podobným spôsobom spôsobilo úraz. Oba typy majú svoje pre aj proti, no ktorý je tým pravým pre vás, vám nedokáže poradiť žiaden predavač. Len sa porozhliadnite a premýšľajte.
Elektronický displej nie je u najnovších modelov ničím výnimočným. Okrem toho, že na ňom môžete sledovať aktuálny stav pracieho cyklu alebo čas, ktorý bude ešte vaša bielizeň potrebovať na očistnú kúru, môžete si na práčke pomocou časovača nastaviť odložený štart. Spotrebič ráno naplníte špinavým oblečením a jednoducho nastavíte tak, aby sa program spustil napríklad krátko pred vaším príchodom domov z práce. Potom už len vyberiete vypratú bielizeň, ktorá nebude zbytočne pokrčená dlhým pobytom vo vypnutej práčke. Navyše, už viac nemusíte obťažovať susedov neskorým večerným praním.
Inteligentné inovácie
Čo sa týka ďalších zaujímavých funkcií jednotlivých modelov, najmä ľudí v panelákových bytoch poteší ochrana proti pretečeniu vody. Pri jednotlivých značkách a typoch sa táto funkcia líši. Tie najzákladnejšie modely pračiek vytečenú vodu jednoducho zachytia do zbernej nádoby umiestnenej v spodnej časti práčky (Watersafe), zložitejšie dokážu pri zistení úniku vody vypnúť jej prívod z vodovodu do spotrebiča a následne odčerpať prebytočnú vodu čerpadlom (Waterstop, Aqua Stop). Najvyšší rad dokonca spustí čerpadlo, aj keď je práčka vypnutá.
Poriadkumilovných ľudí závislých od čistoty domácnosti poteší inovatívny antibakteriálny systém, ktorý udržuje násypku voňavú a znižuje množstvo baktérií na jej povrchu. U starších modelov bolo vlhké a teplé prostredie vo vnútri práčky skvelým rajom pre baktérie a plesne. To už je pri najnovších modeloch minulosťou.
Okrem šetriacich funkcií prešli vývojom aj pracie programy. Okrem základného nastavenia typu praného textilu, dĺžky cyklu či teploty vody si teraz navyše môžete zvoliť program uľahčujúci následné žehlenie, prípadne rodiny s alergikmi či malými deťmi určite ocenia antibakteriálne pranie. Intenzívne pracie programy využijete pri praní extrémne znečistenej bielizne napríklad po športovom výkone. Ak však chcete textil iba osviežiť, čistenie a dezinfekciu zvládne parný systém už do polhodiny.
Ochrániť, čo sa dá
Šetrenie nie je pre najnovšie modely práčok nový pojem. Kúpou nového spotrebiča sa vám mesačné náklady na jeho prevádzku znížia aj o 30 %. Správnym používaním však môžete ušetriť ešte viac. Do bubna sa u niektorých typov zmestí až osem kíl bielizne. Ak ju však nenaplníte úplne, práčka to rozpozná a automaticky prispôsobí množstvo vody a dĺžku cyklu obsahu bubna. Pri samotnej kúpe je najdôležitejšie všímať si označenie energetickej triedy, účinnosti prania a odstreďovania. Podľa smerníc Európskej únie sú spotrebiče s najnižšou spotrebou elektriny označené písmenom A, prípadne A+.
Peniaze ušetríte aj pri kupovaní oblečenia. Najnovšie modely práčok sú veľmi priateľské aj k jemnému textilu. Moderné vstrekovanie vody do bubna znásobuje účinky pracieho prostriedku, takže nemusíte bielizeň zbytočne prať vo veľmi teplej vode. Väčšina baktérií a nečistôt sa zničí už pri 60-tich stupňoch. Pri najnovších modeloch dosiahnete postačujúce výsledky prania aj pri tridsiatke či štyridsiatke. Pri ekologických programoch navyše chránite aj životné prostredie.
Správny čas na kúpu práčky je práve teraz. Nečakajte, kým sa vám dosluhujúca pomocníčka pokazí. V septembri sa vám kúpa novej môže predražiť. Zavedením vyšších recyklačných poplatkov porastú nielen ceny elektrospotrebičov. Preto by ste s kúpou nemali otáľať. Porozhliadnite sa po modeli, ktorý bude presne spĺňať vaše požiadavky. Ponuka ešte nikdy nebola také široká a ceny také príjemné.

Odborným garantom seriálu je spoločnosť DOMOSS

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 8. júna. Tento deň je Dňom najlepších priateľov a Medzinárodným dňom oceánov. Meniny má Medard.
  • 07.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 9. júna 2023
Meniny má Stanislava, zajtra Margaréta