Ožila tradícia Anna bálov

  • Kultúra a spoločnosť
  • 5. augusta 2009, 16:08
  • Autor:Michal Petruška

V sobotu popoludní bolo na piešťanskej Winterovej ulici živšie než inokedy. Pred torzom chátrajúceho hotela Lipa si totiž dali rande ľudové hudby a folklórne súbory z Drahoviec, Krakovian, Pobedima, Modrovej, a tiež domáci súbor Povoja.

Pri hudbe a speve ľudových piesní sa sprievod následne pohol smerom ku Kursalonu, kde už bolo všetko pripravené pre Anna bál.
O tom, že najmä medzi staršími ľuďmi a kúpeľnými hosťami, tak z Nemecka, ako aj z arabských krajín, je náš folklór obľúbený, svedčí skutočnosť, že počas tohto krátkeho pochodu sa k muzikantom a folkloristom pripojil úctyhodný dav, ktorý ich odprevadil až do Kúpeľnej dvorany. Tu už všetkých privítal Peter Veverka, oživovateľ tradície Anna bálov v Piešťanoch. „V minulosti som na Anna báloch hrával ako muzikant v dychovej hudbe Zornička a sprevádzali sme folkloristov v sprievode od mestského úradu do Slovana alebo do Balneí.
Keďže mi Anna bál chýbal a moja mamička bola tiež Anička, rozhodol som sa pripomenúť si sté výročie jej narodenia aj touto formou. Bol by som rád, keby táto tradícia v meste znovu ožila, pretože máme región bohatý na folklór a kúpeľní hostia aj domáci Piešťanci sa vedia zabaviť pri dobrej hudbe," povedal P. Veverka o motívoch organizátora akcie. Podľa jeho slov tradícia Anna bálov v Piešťanoch odumrela koncom 80. rokov. V okolitých obciach však prežila, už v nedeľu sa konal ďalší bál v Podolí.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 8. decembra. V Piešťanoch sa 8. decembra 1911 narodil staviteľ Jozef Haring, ktorý navrhol množstvo domov v…
  • 07.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 9. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti korupcii. Meniny má Izabela.
  • 08.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 8. decembra 2023
Meniny má Marína, zajtra Izabela