História populárnej hudby od 50. rokov 20. storočia (20)

  • Piešťany / Spravodajstvo
  • 5. augusta 2009, 16:04
  • Autor:Michal Serbin

Pojmom FUTURISTICKÝ rock bol označovaný prúd novej vlny vychádzajúci z hudobných a vizuálnych tradícií britského glitter rocku. Elektronická hudba využívajúca zvukové efekty tvorené pomocou syntetizátorov mala navodiť atmosféru predstáv o budúcej spoločnosti.

Dôležitou bola vizuálna zložka tvorená neobvyklými druhmi oblečenia, maľovaním tváre interpretov vyjadrujúcim bisexualitu a štylizáciou do postáv z vesmíru akýchsi kombinovaných ľudí a strojov, ktorí sa náhodne ocitli na Zemi. Niektoré skupiny tohto smeru splynuli s prúdom nového romantizmu. K jeho predstaviteľom patrili skupiny Devo, Ultravox, Visage, Tubeway Army, Gary Numan, John Foxx a v určitom období albumami Low a Heroes aj spevácky chameleón David Bowie. V britskej postpunkovej vlne sa objavil hudobný smer označovaný ako GOTHIC rock.
Jeho názov bol odvodený od gotického románu na prelome 18. a 19. storočia, ktorého dejovou zložkou boli hrôzostrašné príbehy. Svojím spôsobom predstavoval prechod od punku k psychadelickému revivalu polovice 80. rokov. Za zakladateľa tohto smeru je označovaná skupina Siouxsie and The Banshees, ktorá vychádzala z tvorby spisovateľa Elena Edgara Poea založenej na týchto tradíciách. Jej vedúcou osobnosťou bola Susan Dallion, nar. v roku 1957 v Londýne. Pôvodným členom skupiny bol aj Sid Vicious neskorší hráč na bicie v Sex Pistols. Časť skupín tohto smeru ako Cure alebo Killing Joke sa neskôr preorientovala na ľahší rock.
V prvej polovici 70. rokov sa v oblasti Los Angeles vyvinul LATIN rock ako fúzia rocku s populárnou stredoamerickou hudbou. Charakterizoval ho zvýšený dôraz na rytmickú zložku obohatenú perkusiami a využívaním dychovej sekcie. Príkladom je album Santana III, na ktorom hrala vtom čase najlepšia dychová sekcia z Oklandu pochádzajúceho súboru Tower Of Power. K ďalším interpretom tohto žánru patrili Airto, Flora Purin, Azteca alebo Malo.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 4. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom nevinných detských obetí agresie. Meniny má Lenka.
  • 03.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 5. júna. Tento deň je Svetovým dňom životného prostredia. Meniny má Laura.
  • 04.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
V Materskej škole na Detvianskej ulici v Piešťanoch sa opäť konala dopravná súťaž s názvom Predškoláčik - dopraváčik. Siedmeho ročníka…
  • 04.06.2023, 22:23
  • Školy / Piešťany
streda, 7. júna 2023
Meniny má Róbert, zajtra Medard