Deti pátrali s archeológmi po pokladoch zeme

  • Spravodajstvo
  • 27. júla 2009, 09:14
  • Autor:ip

Na štvrtom ročníku Academica Istropolitana, ktorý sa konal minulý týždeň v mestskej knižnici študovali prázdninujúce deti od 10 do 12 rokov.

Hlavnú tému „Vesmír a my“ vybrali organizátori pri príležitosti Medzinárodného roku astronómie ale na programe mali aj exkurzie do sveta ďalších vied.
Desiatka mladých študentov navštívili Hvezdáreň a planetárium v Hlohovci, absolvovali aj výlet do Prírodovedného múzea v Bratislave.
Tu mohli obdivovať hlavne mamuta v životnej veľkosti. „V Balneologickom múzeu v Piešťanoch zasa zodpovedala Ľudmila Illášová z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre otázky detí z oblasti mineralógie,“ hovorí organizátorka Blanka Kollárová z Orbisu Slovakia. „Deti porovnávali pravosť kameňov a naučili sa niečo aj o výrobe umelých kameňov. Mali možnosť aj skúmať a porovnávať minerály pomocou infračerveného svetla.“

Kroky malých bádateľov smerovali ďalej aj na archeologické nálezisko na hradisku Valy pri Bojnej. Deti boli uchvátené nielen ochotou archeológov, odborným výkladom, ale tiež možnosťou priamo, vlastnoručne si vyskúšať, ako sa hľadajú „poklady“. Videli aj niekoľko menších nálezov keramiky a boli svedkami odkrývania pôvodného ohniska.
Desiatka mladých študentov ukončila Academicu Istropolitana prednáškou v Mestskej knižnici, kde im astrofyzik Igor Kapišinský porozprával o tajoch vesmíru, o vesmírnom prachu a vysvetlil im aj teóriu Veľkého tresku.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. marca. Tento deň je Svetovým dňom modlitieb žien. Meniny má Anežka.
  • 02.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 5. marca 2024
Meniny má Fridrich, zajtra Radoslav, Radoslava