Rady spotrebiteľom (6): MULTIMEDIÁLNE LETO

  • Nezaradené
  • 22. júla 2009, 15:36
  • Autor:Zuzana Hlúchová

Teploty v týchto dňoch nútia ľudí tráviť viac času pri vode či naopak v tieni našich obydlí. Ak sa pohodlia domova nechcete ani za nič vzdať a program v televízii vás už nebaví, uchýľte sa k inému monitoru – počítačovému.

Okrem zábavy spojenej so surfovaním na internete má aj množstvo zaujímavých funkcií, s ktorými nudu môžete pokojne nechať za dverami vášho bytu. Aj s tropickými horúčavami. To, čo bolo v minulosti najnovším výdobytkom techniky, sa v súčasnosti považuje za nevyhnutnosť. Počítače potrebujeme v práci, relaxujeme pri nich vo voľnom čase, zabávame sa hraním hier alebo prostredníctvom nich komunikujeme so svojimi blízkymi. Novinky sa v oblasti PC techniky objavujú ako na bežiacom páse. Najnovšie modely majú okrem nižšej spotreby energie aj množstvo funkcií, ktoré vám ich používanie spríjemnia. Ak je váš multimediálny pomocník príliš hlučný, objemný, nevzhľadný či dokonca pokrivkáva aj jeho výkonnosť, nastal pravý čas na jeho výmenu. Pri sledovaní akciových ponúk môžete pri kúpe aj poriadne ušetriť.
Kdekoľvek a kedykoľvek
Počítače počas svojej existencie prešli neuveriteľným vývojom. Z niekoľko desiatok kilogramov vážiacich zariadení mamutích rozmerov sa zmenili na prenosných pomocníkov, ktorí vás môžu sprevádzať úplne všade. Reč je o notebookoch. Časy, keď boli prenosné počítače synonymom luxusu a nosili ich v kufríkoch iba biznismeni s nadpriemernými príjmami, sú už, našťastie, preč. Značkový kvalitný notebook v základnej výbave zoženiete už za 435 € (13 105 Sk). Ak však potrebujete väčší disk, numerickú klávesnicu, veľký širokouhlý displej či inú vychytávku, môžete si vybrať model v príjemnej cene s funkciami podľa vášho želania. Okrem notebooku, s ktorým môžete cestovať, mať svoje dokumenty vždy poruke, surfovať po internete, pochváliť sa fotkami z dovolenky, počúvať hudbu, sledovať filmy, prežívať boj o život pri hraní hier prakticky kdekoľvek a kedykoľvek, je na trhu široká ponuka stolových počítačov za ešte nižšie ceny. Osobný počítač je ešte osobnejší so snímačom odtlačku prsta. Už sa viac nemusíte obávať o svoje dáta. Notebook so snímačom odtlačkov sa dá nastaviť tak, že sa k vašim dokumentom dostanete iba vy. Ak by sa dostal do rúk nepovolanej osoby, bol by jej úplne zbytočný, pretože sa bez vašej identifikácie nedá používať.
Stolová klasika
Staršie modely PC sa vyznačujú okrem pomalšieho operačného systému aj vysokou hlučnosťou a veľkou spotrebou elektrickej energie. Stolový počítač s priemernou výbavou zakúpite už od 499 € (15 033 Sk), tak prečo sa rozčuľovať nad vaším starým modelom. Výhodou klasických modelov oproti notebookom je nižšia cena a väčšia variabilita. K stolovému počítaču si môžete pripojiť akýkoľvek monitor s rôznymi uhlopriečkami, akúkoľvek klávesnicu či myš presne podľa vašich túžob a môže ho používať celá rodina. Nemusíte sa obávať, že prídete o svoje dáta pri odcudzení prenosného počítača v nestráženej chvíli napríklad z vášho automobilu.
Funkčný minimalizmus
Kompaktný, ľahučký, skladný, prenosný… Všetky tieto prívlastky patria mini notebookom s uhlopriečkou 8,9". Aj keď sú rozmerovo viditeľne menšie od svojich klasických súrodencov, plnohodnotne ich dokážu nahradiť. Rovnako majú wifi, zabudované reproduktory, kameru, touchpad aj čítačku kariet. Niektorým modelom z nižších rád chýba CD/DVD mechanika, ktorú však dokážu plnohodnotne zastúpiť USB vstupy. Mini notebook si môžete kúpiť už od 259 € (7803 Sk) vrátane operačného systému. K vybraným modelom dostanete aj ele-antnú brašnu, takže sa nemusíte báť, že by sa pri preprave poškodil.
Tri v jednom
Čím menšie, tým lepšie – platí aj v PC technike. Farebná kopírka, tlačiareň a skener sa dnes skrývajú len v jednom prístroji. Multifunkčné zariadenie vám umožní kopírovať bez pripojenia sa k počítaču. Ušetrí vám vzácny priestor v kancelárii, v pracovni a je aj skvelou pomôckou pre študentov, ktorým šetrí peniaze. Požičanú knihu alebo skriptá si nemusia dávať kopírovať za nehorázne vysoké ceny často v slabej kvalite, stačí si ju naskenovať a môžu si ju prezerať na počítači a poslať svojim spolužiakom cez internet. Dôležite časti či záverečné práce si tiež môžu vytlačiť sami. A na to všetko im stačí jedno zariadenie, ktoré sa dá kúpiť už za 49 € (1476 Sk). Ďalšou výhodou je, že všetko môžete robiť na poslednú chvíľu – nie ste závislí od kopírovacej služby.
Ak ste s funkciami svojho počítača spokojní, ale aj tak máte pocit, že k dokonalosti vašej zostavy niečo chýba, vymeňte aspoň monitor. Najnovšie modely už zbytočne nezaberajú priestor na celom pracovnom stole. Kvalita obrazu aj dizajn sú na špičkovej úrovni a ceny sú rovnako príjemné. Moderný doplnok do vašej pracovne zoženiete už za 103 € (3103 Sk).
Tou poslednou, no najdôležitejšou radou pred samotnou kúpou akejkoľvek PC techniky je navštevovať len spoľahlivé predajne, v ktorých si môžete byť istí zárukou minimálne 24 mesiacov, záručným aj pozáručným servisom a odborným personálom. Len tam máte istotu, že ponúkané notebooky a PC zostavy sú renomovaných značiek a v prípade akéhokoľvek problému vám poskytnú pomocnú ruku.
Odborným garantom seriálu je spoločnosť DOMOSS.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 9. decembra. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti korupcii. Meniny má Izabela.
  • 08.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 8. decembra. V Piešťanoch sa 8. decembra 1911 narodil staviteľ Jozef Haring, ktorý navrhol množstvo domov v…
  • 07.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 10. decembra. Tento deň je Dňom ľudských práv. Meniny má Radúz.
  • 09.12.2023, 22:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 10. decembra 2023
Meniny má Radúz, zajtra Hilda