Lavičky zmizli kvôli bezdomovcom

  • Piešťany / Spravodajstvo
  • 22. júla 2009, 09:30
  • Autor:Viera Dusíková

Ak plánujete cestu vlakom, pripravte sa na to, že na našej stanici si naň počkáte postojačky. Tých pár lavičiek, čo sú vonku, býva zväčša obsadených a zostáva už len zábradlie. Horšiu situáciu však majú zdravotne ťažko postihnutí ľudia, najmä v zime, keď je vysedávanie vonku nemysliteľné. Vo vestibule ani v čakárni si nemajú kam sadnúť.

Môžu za to bezdomovci – tvrdia svorne hovorkyne železníc i železničnej polície. A tiež prednosta – on rozhoduje o tom, či lavičky na našej stanici budú, alebo nie. Tie staré dal demontovať, aby sa neželaných návštevníkov zbavil.
Problém je v zákone
„K demontáži lavičiek vo vestibule došlo vo februári tohto roka," uviedla riaditeľka odboru komunikácie generálneho riaditeľstva Železníc Slovenskej republiky Martina Pavlíková. Lavičky vraj boli natoľko poškodené, že sa už ďalej nedali používať. „Šíril sa tu zápach, na ktorý sa sťažovali cestujúci. Nebolo ho možné odstrániť nijak inak, ako tým, že sme demontovali lavičky." Podľa Pavlíkovej s podobnými problémami sa stretávajú v železničnej stanici v Žiline, vo Vrútkach i v Dolnom Kubíne. Pavlíková
podotkla, že problematika pohybu nežiaducich osôb v priestoroch staníc je veľmi ťažko riešiteľná a nie je len v kompetencii železníc. Problém vidí v legislatíve. „Ak sa bezdomovec ničoho nedopúšťa, nenarúša verejný poriadok, iba sedí a znepríjemňuje život ostatným tým, že zapácha, nie je dôvod na jeho vykázanie zo stanice." Na otázku, prečo v Piešťanoch nie je viac príslušníkov železničnej polície, ktorí by korigovali pobyt ľudí bez domova v stanici, Pavlíková odpovedá: „V Piešťanoch, Bratislave a v Košiciach železničná polícia posilnila hliadky, avšak aj keď vyviedli bezdomovcov von, o chvíľu sa vrátili na svoje pôvodné miesto."
V Trnave robia poriadok policajti
Ak si porovnáme situáciu s jestvujúcimi lavičkami napríklad v Trnave, uvedomíme si, že naše kúpeľné mesto môže kraju iba ticho závidieť. „Situácia v Trnave je diametrálne odlišná. Tam sa nachádza oddelenie Železničnej polície, ktorá tu neustále hliadkuje a problémových návštevníkov vykazuje," upresňuje hovorkyňa železničnej polície Ľubica Zoňová.
Upozorňuje tiež na ďalší fenomén, ktorý bezdomovcom vytvára v Piešťanoch živnú pôdu na vegetovanie na stanici. Je ním pomerne silná koncentrácia pohostinstiev v blízkosti stanice, kde sa tieto asociálne typy zdržujú. Na otázku, či nemôže železničná polícia hliadkovať na stanici častejšie, hovorkyňa odpovedá: „V súčasnosti nie je možné posilniť frekvenciu našich kontrol z dôvodu personálnej obsadenosti oddelenia Železničnej polície Leopoldov. Naši príslušníci totiž zabezpečujú aj iné úlohy v tomto služobnom obvode." Inak povedané – čo tam po tom, že ľudia v Piešťanoch nemajú na čom sedieť, máme iné problémy…

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 8. júna. Tento deň je Dňom najlepších priateľov a Medzinárodným dňom oceánov. Meniny má Medard.
  • 07.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 9. júna 2023
Meniny má Stanislava, zajtra Margaréta