Pôjdu „bezpečne bicyklovať“ do Fínska

 • Piešťany / Spravodajstvo
 • 14. júla 2009, 20:16
 • Autor:šg

V medzinárodnom kole detskej dopravnej súťaže Na bicykli bezpečne bude Slovensko v septembri tohto roku vo fínskom Turku reprezentovať štvorčlenné družstvo z osemročného Gymnázia Pierra de Coubertina v Piešťanoch.

Rozhodlo o tom celoštátne finálové kolo, v ktorom súťažili v Bratislave najlepšie družstvá zo všetkých ôsmich slovenských krajov a Piešťanci v ňom zvíťazili. Družstvo v zložení Matúš Letko, Adam Rozgoň, Dominika Labudová a Zuzana Bojňanská si pod vedením Petra Koštiala a Anny Matúšovej vybojovalo v Bratislave titul majstra Slovenska, navyše Adam Rozgoň a Dominika Labudová vyhrali súťaž jednotlivcov.
„Táto dopravná súťaž pozostáva z troch hlavných častí: teoretickej, praktickej a jazdy podľa pravidiel cestnej premávky. V nich museli súťažiaci zvládnuť okrem testov z pravidiel aj jazdu zručnosti a podľa pravidiel museli vedieť aj jazdiť počas premávky. Naše družstvo sme pripravili podľa najnovších pravidiel a aj vďaka tomu sme zvládli testy najlepšie zo všetkých," pochválil svojich zverencov Peter Koštiaľ, ktorý sa výučbe dopravnej výchovy na školách venuje už niekoľko desaťročí.
Ako sa nám priznal, v príprave na súťaž mali ťažké podmienky, pretože v Piešťanoch už dávno neexistuje detské dopravné ihrisko, takže praktickú časť i jazdu podľa pravidiel museli robiť v improvizovaných podmienkach. „Voľakedy sme mali najkrajšie dopravné ihrisko na Slovensku, na ktorom sme robili aj medzinárodnú súťaž. To však muselo po zmene režimu uvoľniť miesto bytovej výstavbe a dnes Piešťany nič podobné nemajú."
Dopravné ihrisko by malo vyrásť na Trajane
Detské dopravné ihrisko nedávno otvorili vo Vrbovom a ďalšie by malo vyrásť aj v Piešťanoch. „Dopravné ihrisko plánujeme za bikrosovou dráhou na sídlisku Adama Trajana," povedala nám Jana Hlaváčová z referátu stratégie mesta Piešťany. „Jeho výstavba si vyžiada 354 670 eur, z toho polovicou by mal prispieť Trnavský samosprávny kraj. Súčasťou areálu bude aj bývalá kotolňa, v ktorej vzniknú sociálne priestory a učebňa. Máme už aj stavebné povolenie, no rozhodujúce sú peniaze."
Kedy sa jeho stavba v Piešťanoch uskutoční, je dnes otázne, pretože záujemcov o takéto ihriská v kraji je veľa. Verme, že v meste, ktoré bude od roku 1999 už po piaty raz reprezentovať Slovensko v medzinárodnej dopravnej súťaži, sa ho školáci dočkajú čo najskôr.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 1. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom detí a Dňom za správne rozhodnutie. Vo Vrbovom sa v…
 • 31.05.2023, 22:30
 • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 31. mája. Tento deň je Dňom otvárania studničiek a Svetovým dňom bez tabaku (WHO). Meniny má Petronela,…
 • 30.05.2023, 22:30
 • Dobré ráno, Piešťany!
Služby mesta Piešťany (SMP) od 29. mája opravujú vozovky miestnych komunikácií. Opravy budú prebiehať vždy striedavo na oboch stranách vozovky,…
 • 31.05.2023, 22:30
 • Dobré ráno, Piešťany!
V tomto aj v minulom týždni majú študenti Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej povinnú prax. Prvák David Štefo z Piešťan, ktorý…
 • 30.05.2023, 10:21
 • Tip na výlet / Piešťanský týždeň / Mladí dnes / Kraj
štvrtok, 1. júna 2023
Meniny má Žaneta, zajtra Oxana, Xénia