Najobľúbenejším svätcom bol Florián

  • Spravodajstvo
  • 6. júla 2009, 08:13
  • Autor:Igor Paulech

Desiatky sakrálnych pamiatok z depozitov, zobrazujúcich svätcov a svätice, sprístupnilo návštevníkom piešťanské Balneologické múzeum. Výstavu Ora pro nobis – modli sa za nás, ktorú zostavili etnologička Jarmila Hluchová a historik Andrej Bolerázsky, otvorili minulý štvrtok vo Vile dr.Lisku.

Dvojica zostavovateľov sa snažila okrem iného aj zmapovať sochy a rôzne vyobrazenia svätých, nachádzajúcich sa v obciach piešťanského okresu. „Časť výstavy venujeme sochám, ktoré sú v intravilánoch a extravilánoch obcí,“ hovorí Jarmila Hluchová.
Dodnes poznáme približne 4300 kresťanských svätcov a svätíc. Niektorí sa stali patrónmi miest a obcí. S rôznymi zobrazeniami svätých sa môžeme stretnúť nielen na maliarskom plátne, ale aj na predmetoch bežného života. Často sú spomínaní aj v pranostikách a porekadlách.
Pri prechádzke po obciach piešťanského okresu by sme podľa J. Hluchovej našli najviac portrétov a sôch svätého Floriána. Patróna požiarnikov a ochrancu pred ohňom si ľudia bežne dávali do výklenkov na domoch.
„Svätcov môžeme označiť aj za vizionárov, mystikov, či ochrancov viery. S istotou môžeme povedať, že boli neoddeliteľnou súčasťou každodenného života našich predkov,“ dodáva na záver etnologička Balneologického múzea.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 1. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom detí a Dňom za správne rozhodnutie. Vo Vrbovom sa v…
  • 31.05.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Služby mesta Piešťany (SMP) od 29. mája opravujú vozovky miestnych komunikácií. Opravy budú prebiehať vždy striedavo na oboch stranách vozovky,…
  • 31.05.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 2. júna 2023
Meniny má Oxana, Xénia, zajtra Karolína