Cyril a Metod sú námetom oratória

  • Spravodajstvo
  • 1. júla 2009, 14:34
  • Autor:TASR/red

Premiéru scénického oratória Cyril a Metod, v ktorom sa spojí symfonický orchester a rocková hudba pripravuje na štvrtok 2. júla Dom umenia v Piešťanoch. Odznie v rámci 54. sezóny Piešťanského festivalu. Po historickej rockovej opere Matúš Čák Trenčiansky sa tak predstaví na pôde tohto kultúrneho stánku ďalšie originálne dielo, tentokrát čerpajúce z Proglasu – súboru prvých básní, napísaných v staroslovienskom jazyku v rokoch 863 až 867, ktorých autorom je Konštantín Filozof.

Na ňom postavil libreto oratória básnik Daniel Hevier. Skladateľ Ľubomír Horňák do interpretácie myšlienok zapojil symfonický orchester a rockovú hudbu, interpretmi sú sólisti opernej a rockovej scény, ktorých doplňuje spevácky zbor.
Oratórium Cyril a Metod plánujú uviesť počas Cyrilo-metodejských slávností pri príležitosti 1140. výročia smrti sv. Konštantína. Režijne sa naštudovania ujal Martin Kákoš, diriguje Rastislav Štúr. Účinkujú členovia orchestra Slovenskej filharmónie, sólisti Monika Fabiánová, Katarína Štúrová, Sisa Sklovská a Dušan Jarjabek, Otokar Klein, Dušan Vitázek a Štefan Bučko. Spoluúčinkuje spevácky zbor Technik.

0 Shares

Najnovšie správy

štvrtok, 22. októbra 2020
Meniny má Sergej, zajtra Alojzia