Krakovany žili cez víkend folklórom

  • Spravodajstvo
  • 29. júna 2009, 11:34
  • Autor:ip

AKTUALIZOVANÉ
Obyvatelia Krakovian, ale aj ľudia zo širokého okolia víkendovali minulý týždeň v spoločnosti folklórnych súborov a ľudovej hudby.

Obec pripravila pre všetkých vyznávačov slovenského folklóru už tretí ročník Župného festivalu kultúry.


Festival otvorilo v sobotný podvečer fujarové trio z Hlohovca. V amfiteátri pri kultúrnom dome sa potom striedali vystúpenia domovského folklórneho súboru Lusk,ľudovej hudby Borovienka ďalej sa predstavili Maduničan, Trnafčan a deti z vrbovského Zvončeka. O pohodovú festivalovú atmosféru sa postarali tiež súrodenci Chudobovci z Oravskej Lesnej.
„Mali sme jeden väčší problém, členovia súboru Krajan zo srbskej Vojvodiny nám približne tri dni pred festivalom oznámili, že sa na slávnostiach nezúčastnia,“ hovorí starosta obce Vladimír Mihálik. „Získali sme však piešťanskú Slnečnicu, ktorá sa ľuďom veľmi páčila.“


V nedeľu rozohnali mraky svojou náladou deti zo súboru Krakovanček a trenčianskej Korničky. Víkend v Krakovanoch ozvláštnil aj citarový súbor z Jelky, ktorý zahral niekoľko známych melódií na týchto starodávnych strunových hudobných nástrojoch. Ľudová hudba, spev a tanec v podaní súborov Kuklované, Ágacska, či Ponitran potom rozprúdili náladu v publiku.
„Ukecaná“ Ozefa Omáčkech tentoraz krakoviansky kroj vymenila za hrubý sveter a lyžiarske oblečenie. Divákom sa priznala, že kalamitu a vyvrátené stromy vo Vysokých Tatrách spôsobila ona na lyžiach.


Pozvanie na folklórne slávnosti prijali aj zástupcovia z Českých Krakovian, maďarského Čívu a poľskej obce Popielov. Stretnutie by malo prispieť k spolupráci medzi spomínanými obcami. „Pred dvoma rokmi nám smršť zlomila najstarší strom v obci.
Z dreva neskôr Štefan Slabý vytesal medveďa. Dnes, na tom istom mieste sme spoločne s priateľmi z obcí bývalej vyšehradskej štvorky zasadili nový strom, ktorý má symbolizovať priateľstvo medzi nami,“ uviedol starosta Krakovian na záver.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 4. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom nevinných detských obetí agresie. Meniny má Lenka.
  • 03.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
V Materskej škole na Detvianskej ulici v Piešťanoch sa opäť konala dopravná súťaž s názvom Predškoláčik - dopraváčik. Siedmeho ročníka…
  • 04.06.2023, 22:23
  • Školy / Piešťany
Dnes je pondelok 5. júna. Tento deň je Svetovým dňom životného prostredia. Meniny má Laura.
  • 04.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 7. júna 2023
Meniny má Róbert, zajtra Medard