Ihriská pre deti by mali byť oplotené a s dozorom

  • Spravodajstvo
  • 23. júna 2009, 20:57
  • Autor:ad, red

Hoci svoj medzinárodný sviatok majú deti len raz do roka, starostlivosť, hry a pohyb si vyžadujú každý deň. Mamy, ktoré so svojimi ratolesťami často trávia hodiny na detských ihriskách, o tom vedia svoje. Kedysi boli pieskoviská a plochy na hranie prakticky pred každým činžiakom. Aká je situácia dnes? Detských ihrísk máme na území mesta až dvadsať, niektoré však už dávnejšie svojmu účelu neslúžia a iným by sa zasa zišla obnova.

Rozpálená šmykľavka
Jedným z najobľúbenejších miest na hranie je ihrisko v parku pri kine Fontána. Hoci jeho inventár už pomaly dosluhuje, požiadavka na rekonštrukciu sa do tohtoročného rozpočtu mesta nedostala. Ako nám povedal vedúci referátu majetku Igor Kováč, majú pripravený projekt a rokujú aj s istou nemenovanou nadáciou o získaní dotácie. „Ak sa nám podarí dohodnúť podmienky spolupráce, ihrisko dostane úplne nové zariadenie." V parku by tak pribudli preliezačky a šmykľavky pre deti od dvoch do päť rokov, hojdačky pre batoľatá a hracia zostava i stena na lezenie aj pre väčších. 
Jednou z mamičiek, ktorá sem so svojím synom rada chodieva, je aj 29-ročná Zuzana. Viac prvkov pre deti do troch rokov uvíta a navrhla aj výmenu šmykľavky s kovovým povrchom, ktorá býva v lete rozpálená slnkom. „Malý sa najradšej hráva v piesku a bolo by fajn, keby pieskoviská boli kryté a ihriská oplotené."
Najviac problémov robia vandali
O prevádzku detských ihrísk sa starajú pracovníci Služieb mesta Piešťany, ktorí ich niekoľkokrát do mesiaca prejdú a čo treba, opravia, dajú preliezačkám nové nátery či doplnia lavičky. Manažér strediska údržby Peter Fiala tvrdí, že najviac práce im narobia vandali. „Som zástancom centrálnych detských areálov aj s dozorom." Vyčíňanie vandalov si odnieslo nedávno aj zariadenie pre deti v kúpeľnom parku. Novozrekonštruovaný areál medzi činžiakmi na sídlisku Juh je už oplotený a na noc
ho zatvára jeden z obyvateľov blízkeho činžiaka. Aj ďalšie obľúbené miesto detí – Inčučuna – býva v noci zamknuté. Podľa P. Fialu majú v meste niekoľko krytých pieskovísk, ale po odchode detí zostávajú často otvorené: „Stráca to svoj účel." Manažér SMP si tiež myslí, že detských ihrísk je zbytočne veľa a ich počet
by sa mohol zredukovať. „Generácie vyrastajú a podľa toho sa mení aj ich návštevnosť," dodáva. A nielen tá sa mení, vyvíjajú sa aj požiadavky rodičov a tým dnešným už staré železné preliezačky, hoci s novým náterom, skôr naháňajú strach…

Skoro polovica je riziková
Ako vyplýva zo správy Slovenskej obchodnej inšpekcie, stav detských ihrísk na Slovensku ani zďaleka nie je vyhovujúci. Inšpektori SOI vykonali v minulom roku 204 kontrol a nedostatky zistili v 97 prípadoch, čo predstavuje 47,5 percent. Prekontrolovali 252 detských ihrísk a 1107 zariadení na nich umiestnených.
Kontrolóri sa zamerali na konštrukciu prvkov na hranie, celkový stav z hľadiska údržby a kontrolu nezávadnosti piesku. Najčastejšie našli konštrukčné nedostatky ako chýbajúce zabezpečenie proti pádu pri kĺzačkách s výškou pádu viac ako jeden meter, nepovolené otvory po bočných stranách šmykľavky pri mieste nasadania, nedodržaná vzdialenosť medzi sedadlami a konštrukciou hojdačky či nevyhovujúce otvory reťazí. Na dva druhy zariadení vydali inšpektori zákaz predaja. Pri údržbe sa vyskytli nedostatky ako vyčnievajúce klince, skrutky, spoje, skorodované časti, ostré hrany, drsný povrch, neodborné opravy, chýbajúce časti zariadení, znečistenie. U piesku zo 77 posudzovaných vzoriek 17 nevyhovelo hygienickým požiadavkám, z toho 14 obsahovalo termotolerantné koliformné baktérie, dve fekálne streptokoky, jednu salmonelu a jedny vajíčka geohelmintov (parazitov).
Celoslovenskú kontrolu vykonáva SOI preto, lebo táto skupina výrobkov je určená pre najrizikovejšiu skupinu – deti. Počas hry sa nesústredia na možné riziká, a preto by tieto mali byť redukované na najnižšiu možnú úroveň. Podľa správy zistenia z kontrol preukázali neznalosť existujúcej legislatívy, vrátane požiadaviek na bezpečnosť, zo strany osôb, ktoré tieto zariadenia vyrábajú a distribuujú, ako aj osôb, ktoré prevádzkujú detské ihriská či sú zodpovedné za ich údržbu. (red)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 8. júna. Tento deň je Dňom najlepších priateľov a Medzinárodným dňom oceánov. Meniny má Medard.
  • 07.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 8. júna 2023
Meniny má Medard, zajtra Stanislava