Rady spotrebiteľom (1): VÔŇA ČERSTVO POKOSENEJ TRÁVY

  • Nezaradené
  • 16. júna 2009, 16:28
  • Autor:Zuzana Hlúchová

O šetrení ste si na týchto stránkach mohli čítať už pár mesiacov. Návodov, ako zbytočne neodľahčiť váš rodinný rozpočet, je nevyčerpateľné množstvo, ale v nasledujúcich týždňoch sa budeme venovať odľahčenejším témam.

Nezadržateľne sa blíži leto a s ním aj príjemné povinnosti spojené so starostlivosťou o záhradu. V tomto čísle vám poradíme, ako sa najlepšie postarať o jej zelenú pýchu – trávnik. S témou šetrenia sa zatiaľ lúčime, no ak by ste mali nejaké postrehy, prípadne otázky, napíšte do redakcie Piešťanského týždňa a my vám radi poradíme a uverejníme vaše nápady či postrehy i s odpoveďami odborníkov z danej oblasti.
Pohodlie s dvomi „té"

Ak sa vám za domom rozprestiera rozsiahly lúčny porast, určite si s ním najlepšie poradíte s pomocou trávneho traktora. Jeho cena sa môže vyšplhať až k tisícke eur, no za odmenu vám pokosí trávnik až päťkrát rýchlejšie v porovnaní s bežnou kosačkou. Tu sa však jeho výhody nekončia. K niektorým typom trávneho traktora môžete pripojiť bohaté príslušenstvo – napríklad prevzdušňovač trávy alebo prídavný vozík, v ktorom môžete pohodlne prepravovať vyžínač či krovinorez. Najväčšou výhodou je však to, že sa pri kosení nenamáhate. Aj niekoľkoárovú trávnatú plochu pokosíte bez námahy zo sedadla vášho trávnatého traktora.

Komu sa nelení, tomu sa zelení
Počasie, pri ktorom sa striedajú horúce slnečné dni s výdatnými dažďami, nahráva nielen pestovaným plodinám v záhrade, ale aj tráve a burine. S rôznorodým členitým či zanedbaným terénom si hravo poradí krovinorez. Vzhľadovo pripomína klasickú kosu, ktorá je však vybavená motorom. Jej využitie je všestranné. Ukážkovo zvládne pokosiť udržiavaný trávnik, no dostane pod kontrolu aj neudržiavané divoké porasty a drevnaté buriny. V špecializovaných predajniach ho zakúpite už od 145 € (4368,27 Sk).
Koste neobmedzene
Medzi najväčšie výhody benzínových kosačiek patrí, že nie sú závislé na prívode elektrického prúdu. Pohodlne pokosíte rozsiahle plochy a nemusíte sa obzerať, či neprejdete aj predlžovací kábel. Ich používanie preto nie je rizikové ani vo vlhkej tráve. Sú výkonnejšie ako ich elektrické kolegyne. Ľahko sa popasujú aj s polmetrovou trávou a môžete ich bez obáv použiť aj v kopcovitom a zložitom teréne. V ponuke nájdete modely aj so zberným košom, čím ušetríte čas, ktorý by ste inak strávili hrabaním pokosenej trávy.
Zelená klasika
Vo väčšine domácností s menšími záhradami najčastejšie zazriete elektrické kosačky. Ak sa staráte len o predzáhradku či o malú záhradku okolo rodinného domu, tento typ je pre vás najvhodnejší. Nahráva mu nízka cena, malá hmotnosť, lepšia skladnosť alebo nenáročná údržba. K nevýhodám sa radí len závislosť na prívode elektrickej energie. Má síce nižší výkon a poradí si maximálne s 30-centimetrovou trávou, takže kosiť budete musieť častejšie. Veľmi dôležité je však kosačku prezrieť, najmä ak ste ju dlhšie nepoužívali.V prípade, že je uskladnená v priestore, kde sa sem tam vyskytnú hlodavce, dokonale prezrite elektrický kábel.Trávnik stačí pokosiť jedenkrát do týždňa. V prípade priaznivého počasia, aké prevládalo počas predošlého týždňa, však môže bez problémov podrásť až o 10 centimetrov. Čím častejšie ho budete kosiť, tým hustejším porastom sa vám odvďačí. S elektrickými kosačkami to bez problémov zvládnu aj ženy s útlejšou postavou.
Krása aj úžitok
Trendu pestovať vlastnú zeleninu podľahlo v poslednom čase množstvo ľudí. Okrem toho, že ušetríte a nemusíte si vyberať mrkvu do nedeľnej polievky spomedzi tej nahnitej v supermarkete, máte istotu, že doma dopestované plodiny sú pre vašu rodinu zdravotne neškodné. Nie je lepší pocit, ako ísť do záhrady a nazbierať si čerstvé produkty vášho úsilia. Ak už využívate vašu záhradu okrem relaxovania aj na pestovanie zeleniny a ovocia, určite oceníte prednosti rotavátora. Toto zariadenie dokonale pripraví pôdu na siatie a prácu, ktorú by ste manuálne robili s hrabľami niekoľko hodín, zvládne za pár minút a s neporovnateľným výsledkom. Starostlivosť o pôdu vám uľahčí už od 389 €(11 719 Sk).
Víkendová záležitosť
Dnes nájdete v odborných predajniach aj služby požičovne záhradného náradia. Napríklad v piešťanskom DOMOSSe vám na deň či dva požičajú kosačku, krovinorez, vyžínač, plotostrih, drvič krovia, prevzdušňovač trávy alebo sypací vozík na siatie.K letným mesiacom neodmysliteľne patria grilovačky či posedenia s priateľmi na terase. Aby ste sa nemuseli hanbiť za svoju zanedbanú záhradu, stačí jej venovať polhodinku týždenne. Odmenou vám bude hustý zelený trávnik ako z futbalového ihriska, nepriehľadný živý plot, ktorý vám ustráži súkromie či záhrada plná voňavého ovocia. S používaním kvalitného náradia a záhradnej techniky zakúpenej v špecializovaných predajniach vám to pôjde ako po masle. Prekážkou vám nemusí byť ani nedostatok hotovosti, kupovať sa dnes dá aj na splátky. Rátať však musíte s jednou nevýhodou. Závistlivý sused vám bude častejšie nazerať cez plot.
Odborným garantom seriálu je spoločnosť DOMOSS.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 8. júna. Tento deň je Dňom najlepších priateľov a Medzinárodným dňom oceánov. Meniny má Medard.
  • 07.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 8. júna 2023
Meniny má Medard, zajtra Stanislava